GPW: Indeksy wzrosły, ale przy mizernych obrotach

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 31-10-2005, 17:11

Główny indeks warszawskiej giełdy wzrósł o 1 proc. dzięki zwyżkom cen akcji na rynkach zagranicznych. Spora grupa inwestorów postanowiła jednak wydłużyć weekend: obroty nie przekroczyły nawet 500 mln zł. Zaprzysiężenie nowego rządu osłabiło indeksy, ale był to raczej tylko pretekst do odwrotu od blisko 2 proc. zwyżki w ciągu dnia.

Główny indeks warszawskiej giełdy wzrósł o 1 proc. dzięki zwyżkom cen akcji na rynkach zagranicznych. Spora grupa inwestorów postanowiła jednak wydłużyć weekend: obroty nie przekroczyły nawet 500 mln zł. Zaprzysiężenie nowego rządu osłabiło indeksy, ale był to raczej tylko pretekst do odwrotu od blisko 2 proc. zwyżki w ciągu dnia.

WIG20 rozpoczął tydzień na 0,76 proc. plusie (2334,19 pkt), a zwyżka była kontynuowana niemal bez odpoczynku do 2360 pkt. Ton wydarzeniom nadawały największe spółki, na których skupił się popyt (60 proc. całości obrotów). Kursy Pekao, TP, PKN i PKO BP rosły o 2-3 proc., ale było to wyłącznie zasługą dobrych nastrojów, panujących na giełdach zachodnich. Indeksy w Londynie, Paryżu i Frankfurcie zwyżkowały o 1,5-2 proc., a po południu dołączyły do nich rynki amerykańskie.

Punktualnie o godz. 13.00 WIG20 zanotował dzienne maksimum 2361,58 pkt, co zbiegło się z powołaniem przez prezydenta nowego rządu Kazimierza Marcinkiewicza. I choć nie było to niespodzianką, to pociągnęło za sobą osłabienie wskaźników giełdowych. W największym stopniu przyczyniła się do tego TP, której akcje z każdą minutą traciły na wartości, by ostatecznie zakończyć dzień na symbolicznym plusie. Już na samym finiszu notowań do Telekomunikacji dołączyły walory Pekao, co natychmiast skorygowało kurs WIG20 o 13 pkt (ponad 0,5 pkt proc.) w dół. Na podstawie takiej sesji trudno o daleko idące wnioski, tym bardziej, że znaczna grupa inwestorów znajdowała się poza rynkiem. Odbicie niewiele zmienia także w technicznym obrazie rynku.

Wśród giełdowych średniaków powody do zadowolenia mają tymczasem akcjonariusze Polimexu. Akcje budowlanej spółki w ciągu trzech ostatnich sesji podrożały o 10 proc. Po korekcie siły odzyskał Bioton, który poinformował o planach emisji walorów dla udziałowców SciGen. Zwyżkę kontynuował Getin, o 3 proc. wzrósł również kurs Rafako. Raciborska spółka poinformowała o podpisaniu kontraktu o wartości 298 mln zł na wykonanie i montaż instalacji odsiarczania spalin dla Elektrowni Pątnów. Termin jego realizacji to 2007 r., ale już w przyszłym roku umowa powinna znaleźć odzwierciedlenie w wynikach firmy. Na drugim biegunie wylądowały papiery Mondi. Po publikacji wyników kwartalnych akcje spółki ze Świecia potaniały o ponad 3 proc. Zysk netto spółki zmniejszył się do 12,5 z 73,9 mln zł przed rokiem. O 3,5 proc. niższe były także przychody. To znacznie poniżej oczekiwań rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane