GPW: Indeksy wzrosły trzeci dzień z rzędu

Artur Szymański
18-05-2004, 16:50

Wtorek przyniósł kontynuację odbicia zainicjowanego w piątek. Na zamknięciu wartość WIG20 wyniosła 1646,5 pkt, a to oznacza, że w ciągu trzech dni indeks odrobił dopiero 2,1 proc. z wcześniejszych, znacznie większych strat. W ciągu dokładnie miesiąca – od tegorocznego szczytu z 13 kwietnia do dołka z ubiegłego czwartku – WIG20 stracił bowiem 13,7 proc.

Wtorkowe notowania miały spokojny przebieg. W stosunku do poniedziałku, nie zmieniła się aktywność inwestorów. Obroty nieznacznie przekroczyły wartość 310 mln zł. To niewiele zważywszy, że 10 maja przy spadku WIG20 o 2,84 proc., aktywność graczy była wyższa o około 40 proc. i wyrażała się kwotą obrotów 448 mln zł.

Niższa wartość handlu w dniach odreagowania każe zachować daleko posuniętą ostrożność. Ostatnie trzy dni to tylko korekcyjne odreagowanie dynamicznych wcześniejszej przeceny. Wczorajsza sesja emocjonująca była tylko w pierwszej godzinie, co ostatnio staje się już normą. Po dobrym otwarciu indeks największych spółek zjechał szybko w okolice poziomu 1640 pkt. Tu spadek został zatrzymany, wskaźnik wrócił w okolice otwarcia, ale na więcej zabrakło sił. Ponownie uaktywniła się podaż i rynek wrócił do minimum.

W ciągu dnia jeszcze kilkukrotnie do niego powracał, ale za każdym razem odbijał się od niego, co wynikało z biernej postawy podaży. Ogólnie sesja nie wniosła wiele nowego do obrazu rynku. Na najbliższych sesjach WIG20 powinien kontynuować ruch w górę, aczkolwiek pole do wzrostu jest coraz mniejsze wraz ze zbliżaniem się w rejon luki bessy (1676-1700 pkt.) z ubiegłego poniedziałku.

Wśród spółek z WIG20 najmocniej wzrósł kurs Computerlandu za sprawą lepszych od oczekiwań wyników za I kwartał. Skonsolidowany zysk netto wyniósł 3,2 mln zł, podczas gdy rok wcześniej komputerowa spółka miała 0,55 mln zł straty. Niewielkim wzrostem zakończył KGHM, który także przedstawił wyniki skonsolidowane wyższe od prognoz. Papiery miedziowego kombinatu zaczęły dzień dość wysoko, jednak na osłabienie wpłynął spadek ceny miedzi na Londyńskiej Giełdzie Metali do poziomu najniższego od trzech miesięcy.

Powody do zadowolenia mają akcjonariusze Orbisu, chociaż I kwartał 2004 r. zakończył się dla spółki ujemnym wynikiem netto. Strata grupy Orbisu wyniosła 2,4 mln zł. Kurs jednak wzrósł o 2,6 proc., bo przed rokiem strata była ponad czterokrotnie wyższa i wynosiła 10,7 mln zł. Trzeci dzień z rzędu drożały walory Netii, od piątku inwestorzy zarobili już 11 proc. Zaskakująco wysokie wyniki kwartalne ciągle napędzają operatorowi kupców na jego akcje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: Indeksy wzrosły trzeci dzień z rzędu