GPW: Indeksy zanotują dziś spadki

Artur Szymański
14-01-2004, 09:03

Przebieg wtorkowej sesji powinien negatywnie wpłynąć na dzisiejsze notowania. Nie udało się zakończyć dnia powyżej bariery 1700 pkt, a to zwiększa prawdopodobieństwa zniżki cen akcji w środę.

Na wtorkowej sesji indeks blue chipów doszedł do poziomu 1710 pkt na WIG20, czemu towarzyszyła większa aktywność inwestorów niż w poniedziałek. Zanotowane we wtorek obroty były o 75 proc. wyższe niż dzień wcześniej. To obrazuje dużą chęć do pobicia ubiegłorocznego szczytu w cenach zamknięcia, który 1 września ustanowiono na poziomie 1712 pkt. Niestety, opór na poziomie 2 pkt niższym – podobnie jak w ubiegły czwartek – okazał się za silny i w dalszej części sesji rynek osuwał się. Analogiczna sytuacja miała miejsce w poprzedni czwartek. Dzień później rynek kontynuował spadek. Dziś ten scenariusz powinien się powtórzyć.

Chociaż rynek pokazał w ciągu dnia dużą siłę, to jednak nie udało się utrzymać indeksu powyżej bariery 1700 pkt. We wtorek WIG20 zamknął się 5,6 pkt niżej. Analiza techniczna każe oczekiwać spadków na dzisiejszej sesji. Prawdopodobieństwo osłabienia potęgują dodatkowo wiadomości zza oceanu. W Nowym Jorku indeksy we wtorek zniżkowały po ustanowieniu dzień wcześniej kolejnych, ponad 2-letnich maksimów. Indeks Dow Jones obniżył się o 0,55 proc. do 10 427,18 pkt, a technologiczny Nasdaq stracił 0,73 proc. kończąc dzień na poziomie 2096,44 pkt.

Nawet jeśli dzisiejsza sesja zakończy się spadkiem, to inwestorzy nie powinni wyciągać z tego faktu zbyt daleko idących wniosków i podejmować pochopnych decyzji. Obraz rynku nadal pozostanie dobry i można się spodziewać, że w przyszłym tygodniu rekord z 2003 r. w końcu padnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: Indeksy zanotują dziś spadki