GPW: Inwestorzy odpoczywają po trzech poprzednich sesjach rekordów

(Artur Szymański)
opublikowano: 22-12-2005, 11:50

Niewielkie spadki na giełdach zachodnioeuropejskich oraz nieco większy zjazd węgierskiego BUX-a sprawiają, że wskaźniki koniunktury na GPW nie palą się do dalszej zwyżki. Obroty są bardzo małe, co pokazuje, że fundusze nie zamierzają raczej sprzedawać akcji przed końcem roku.

Niewielkie spadki na giełdach zachodnioeuropejskich oraz nieco większy zjazd węgierskiego BUX-a sprawiają, że wskaźniki koniunktury na GPW nie palą się do dalszej zwyżki. Obroty są bardzo małe, co pokazuje, że fundusze nie zamierzają raczej sprzedawać akcji przed końcem roku.

Jak na razie czwartkowe notowania toczą się w iście świątecznym duchu rozleniwienia. Przed południem obroty na akcjach największych spółek wynoszą około 90 mln zł. Wczoraj o tej porze były kilkukrotnie wyższe, aczkolwiek większość z nich stanowiła wartość gigantycznej transakcji akcjami Telekomunikacji Polskiej. Nawet jednak i bez niej, środowe obroty były wyższe niż dzisiejsze.

Dziś jak na razie największy handel (ponad 25 mln zł) obserwuje się w przypadku PKO BP, którego akcjonariusze realizują zyski po bardzo udanej środzie i dwóch poprzednich dniach. Na niewielkim plusie utrzymują się natomiast PKN Orlen i KGHM, które wczoraj radziły sobie słabo. Najwyżej, około 2,5 proc., rośnie kurs GTC po informacji o sprzedaży połowy udziałów w krakowskim centrum handlowym Galeria Kazimierz za kwotę 40 mln euro.

W gronie małych spółek brylują LZPS Protektor i Capital Partners drożejące odpowiednio o 19 i 12 proc. Powód zawsze się znajdzie. Nawet taki jak strata netto w przypadku pierwszej z nich. Fakt, że firma traci coraz mniej na swej działalności, niemniej jednak nadal jest to STRATA. Po listopadzie wynosi ona 465 tys. zł, podczas gdy na koniec III kwartału była dwukrotnie okazalsza.

Capital Partners z kolei kupi od Budimeksu-Dromex 70-proc. pakiet akcji firmy Bipromet za kwotę około 6 mln zł. Jest ona liderem konsorcjum, które wygrało przetarg na budowę bloku mieszkalnego w Katowicach. Wartość umowy wynosi 3,3 mln zł. Udanie zadebiutowały akcje 35. w tym roku nowej spółki na GPW – Novitusa. Walory informatycznej spółki zainaugurowały giełdową karierę kursem 16 zł, czyli 4,58 proc. wyższym od ceny emisyjnej. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane