GPW: KGHM i PKN Orlen na celowniku inwestorów

(Artur Szymański)
opublikowano: 25-07-2005, 16:58

Po dwóch dniach spadków, początek nowego tygodnia na GPW przyniósł wzrost cen akcji. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się KGHM i PKN Orlen, po informacji „Pulsu Biznesu” o złożeniu przez Vodafone i TDC wstępnej oferty odkupu akcji Polkomtela.

Po dwóch dniach spadków, początek nowego tygodnia na GPW przyniósł wzrost cen akcji. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się KGHM i PKN Orlen, po informacji „Pulsu Biznesu” o złożeniu przez Vodafone i TDC wstępnej oferty odkupu akcji Polkomtela.

WIG20 zyskał w poniedziałek 0,88 proc., ale nie udało się powrócić do sytuacji z minionej środy i pokonać poziomu 2131 pkt, czyli szczytu hossy z 28 lutego. Przez większą część sesji inwestorzy kierowali się zachowaniem rynku węgierskiego, który wyraźnie pomagał przezwyciężyć początkowy marazm na GPW.

Po południu sytuacja w Warszawie poprawiła się, lecz do przełamania ważnej bariery samo wsparcie idącego systematycznie w górę BUX-a już nie wystarczyło. Potrzeba było znacznie wyższego kapitału, tego jednak zabrakło. Obroty na akcjach największych spółek podliczono na 435 mln zł, co jest wartością zaledwie umiarkowaną.

Ponad 180 mln zł obrotów przypadło na walory KGHM i PKN Orlen, które zwyżkowały odpowiednio o 1,6 i 2,3 proc. Prawie 100 mln zł obrotów zanotowano na akcjach Telekomunikacji Polskiej, której kurs podlegał sporym wahaniom. Z początku spadał o 2 proc., na godzinę przed końcem sesji udało się odrobić straty, lecz na finiszu inwestorów dopadła zadyszka. Ostatecznie sesja przyniosła 0,9-proc. spadek notowań operatora.

Świetną passę kontynuował natomiast Softbank, dla którego poniedziałek był już ósmym z kolei dniem wzrostu notowań. Od dołka z 10 maja kurs spółki poszedł w górę aż o 52 proc. Zwyżce WIG20 dobrze przysłużyły się banki, które mają bardzo duży wpływ na indeks. Potaniał tylko Bank BPH, najlepiej zaś wypadł BRE Bank z 2,4-proc. wzrostem.

Wśród mniejszych spółek najwięcej podrożały walory Mostostalu Zabrze i Elektromontażu Warszawa, borykających się z kłopotami finansowymi. Mocno wrósł też kurs Swarzędz. Na 29 lipca zaplanowane jest NWZA w sprawie obniżenia kapitału i jednocześnie podwyższenia poprzez emisję dla dotychczasowych akcjonariuszy i emisję skierowaną do wierzycieli.

O 10,6 proc. zdrożały akcje Ivaxa po informacji o złożeniu oferty kupna akcji amerykańskiej spółki przez Teva Pharmaceutical. Izraelska firma zaoferuje po 26 USD za jeden walor Ivaksu, płatne we własnych akcjach lub w gotówce.

Na przeciwnym biegunie znajdują się FON, Skotan i LZPS Protektor. Inwestorzy FON i Skotanu po przeniesieniu akcji spółek do notowań ciągłych realizują pokaźne zyski z ubiegłego tygodnia (wzrosty odpowiednio o 75 i 40 proc.). Protektor spadł o ponad 6 proc. po przesunięciu na koniec roku terminu wypłaty tegorocznej dywidendy z powodu opóźnień w rozstrzygnięciu kluczowego przetargu na dostawę butów dla Agencji Mienia Wojskowego. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / GPW: KGHM i PKN Orlen na celowniku inwestorów