GPW: KGHM obronił WIG20 przed spadkiem

Artur Szymański
05-02-2004, 16:47

Choć czwartkowa sesja przyniosła wzrost indeksów, to jednak ciężko być optymistą jeśli chodzi o kolejne dni. WIG20 zakończył dzień na poziomie 1639,52 pkt, czyli 0,02 proc. wyżej niż w środę. Wskaźnik szerokiego rynku WIG zakończył dzień 0,4-proc. zwyżką. Przebieg notowań ujawnił jednak słabość rynku. Po początkowym wzroście, dalsza część sesji upłynęła bowiem pod znakiem osuwania się indeksów.

Pokaźny spadek indeksu Nasdaq w środę, niespecjalnie wystraszył europejskich inwestorów. Wprawdzie czwartkowe otwarcie rynków w Eurolandzie wypadło na minusie, ale osłabienie trwało tylko przez pierwszą godzinę handlu. W momencie otwarcia sesji w Warszawie, europejskie indeksy były już na plusach. Powiew optymizmu z Europy Zachodniej udzielił się polskim graczom, którzy z początku nie zwracali uwagi na notowania złotego i obligacji.

WIG20 dzień rozpoczął od 0,5-proc. wzrostu i szybko wszedł w obszar luki bessy 1657-1674 pkt. Wzrost wyhamował jednak już przy 1660 pkt. Od tego momentu dalsza część sesji upłynęła pod znakiem osuwania indeksu. Inwestorzy nie mogli nie dostrzec, że złoty spadł do rekordowo niskiego poziomu 4,83 wobec euro. Ekonomiści obawiają się, że jeśli złotówka nie umocni się do euro do poziomu 4,5-4,6 zł, to wzrośnie zagrożenie iż w 2004 r. zostanie przekroczony poziomu 55 proc. długu publicznego do PKB. W ślad za słabnącą złotówką traciły też obligacje na rynku wtórnym. Spadek nie ominął też rynku akcji. W ostatniej godzinie handlu WIG20 kilkukrotnie schodził na minus. Na zamknięciu udało się jednak wybronić symboliczny wzrost.

Największe zainteresowanie graczy ponownie skupił na sobie KGHM, który w tym tygodniu niepodzielnie rządzi giełdą. Wartość obrotu akcjami miedziowego kombinatu wyniosła 42,7 mln zł, a kurs zyskał 1,7 proc. KGHM ma obecnie największy wpływ na WIG20 i tylko dzięki wzrostowi akcji miedziowego kombinatu, indeks zakończył dzień na plusie. Wzrost akcji lubińskiej spółki stymuluje rosnąca cena miedzi. Surowiec jest najdroższy od 6,5 roku. Analitycy są przekonani, że wkrótce zostanie przekroczony poziom 2600 USD za tonę.

Po południu osłabły notowania Grupy Kęty. Spółka podała bardzo dobre wyniki kwartalne, a prognozy na 2003 r. zostały przekroczone. Inwestorzy z początku zareagowali wzrostem notowań spółki o ponad 1 proc. Potem jednak przeważyła chęć do zrealizowania zysku i w efekcie Kęty zanotowały spadek o 1,1 proc. Kiepski dzień miały banki wchodzące w skład WIG20. Z pięciu przedstawicieli sektora, aż trzy nie zanotowały zmian kursu. BPH PBK stracił 0,7 proc. Najlepiej zaś poradził sobie Millennium, który do środowego 2,5-proc. wzrostu następnego dnia dorzucił kolejne 0,8 proc. zysku. To efekt zapowiedzi inwestora strategicznego, że będzie szukał partnera do inwestycji w bank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: KGHM obronił WIG20 przed spadkiem