Czytasz dzięki

GPW: kierunek wskażą amerykańscy inwestorzy

opublikowano: 12-01-2007, 18:05

Ostatnia sesja tygodnia przyniosła kontynuację czwartkowego odbicia. Było ono jednak skromniejsze i towarzyszyły mu niższe obroty. W perspektywie całego tygodnia WIG20 wzrósł o 1,9 proc. do 3262,98 pkt.

Ostatnia sesja tygodnia przyniosła kontynuację czwartkowego odbicia. Było ono jednak skromniejsze i towarzyszyły mu niższe obroty. W perspektywie całego tygodnia WIG20 wzrósł o 1,9 proc. do 3262,98 pkt.

Pierwsze minuty piątkowej sesji przyniosły lekki spadek indeksu, po tym jak czwartkową sesję indeks największych spółek zakończył dziennym maksimum. Mogło to skłonić inwestorów do minimalnej realizacji zysków, jednak do akcji szybko wkroczyli kupujący, których wspierał nowy rekord Dow Jones’a.

Większość sesji WIG20 spędził na próbie uporania się z oporem 3260 pkt, ale byki wyraźnie z nim sobie nie radziły. W efekcie na początku ostatniej godziny sesji indeks stracił 30 pkt naruszając poziom czwartkowego zamknięcia. Na finiszu zdołał jednak wydźwignąć się na 0,7-proc. plus głównie dzięki 3-proc. zwyżce notowań TP SA wspieranej przez mniejsze komponenty takie jak Prokom, GTC czy BZ WBK.

Na rozwój wydarzeń w przyszłym tygodniu na GPW duży wpływ będzie miał rozwój koniunktury na giełdzie amerykańskiej. Tamtejsi inwestorzy nie zamierzają raczej przepuścić okazji do podciągnięcia indeksów na coraz wyższe poziomy w ramach tzw. efektu stycznia. Graczom na naszym rynku może być z tym trudniej.

WIG20 do szczytu z 18 grudnia musi zyskać 5,1 proc. Bliżej do niedawnych rekordów mają MIDWIG i WIG, które potrzebują wzrostów odpowiednio o 1,1 oraz 2,65 proc. Najdalszą do pokonania drogę ma WIRR. Wskaźnik koniunktury giełdowego planktonu potrzebuje zwyżki o 6,6 proc., by wyrównać szczyt.

Najlepszą inwestycją ubiegłego tygodnia spośród spółek WIG20 były akcje Prokomu, które dały zarobić 13,1 proc. Akcje informatycznej spółki ze stajni Ryszarda Krauzego mocno drożeją już trzeci kolejny miesiąc. Od dołka 118 zł z początku listopada kurs odbił o 31 proc. do 155 zł. W piątek kurs Prokomu wyszedł powyżej ceny docelowej 150,3 zł z rekomendacji DI BRE Banku datowanej na 9 stycznia. Analitycy zalecają akumulowanie walorów.

Tydzień przyniósł 9,6-proc. odreagowanie przeceny KGHM, którego akcje od 6 grudnia do 4 stycznia staniały o 25 proc. Była to dobra okazja do kupna akcji po atrakcyjnej cenie. Inwestorzy liczący na odbicie notowań nie zawiedli się. Pomogła drożejąca miedź. Z kolei najgorszą inwestycją tygodnia były walory CEZ-u, które zniżkowały o 3,75 proc. Kurs czeskiego giganta energetycznego cofnął się o 9,5 proc. od rekordu notowań 138,8 zł ustanowionego 18 grudnia. Nada jednak na niewielkim plusie są inwestorzy, którzy kupili akcje w debiucie. ASZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane