Czytasz dzięki

GPW: kolejna nudnawa sesja na przeczekanie

(Artur Szymański)
opublikowano: 08-09-2005, 14:58

Popołudniowa faza sesji giełdowej nie odbiega niczym od pierwszej połowy. W dalszym ciągu zmienność indeksów jest minimalna, a obroty małe. Słowem: nuda.

Popołudniowa faza sesji giełdowej nie odbiega niczym od pierwszej połowy. W dalszym ciągu zmienność indeksów jest minimalna, a obroty małe. Słowem: nuda.

Połowę handlu zapewniają dwie spółki – tracący w tempie 0,5 proc. PKN Orlen i utrzymujące się na wczorajszym poziomie Pekao SA. Łączne obroty walorami tych spółek przekraczają 170 mln zł. Półtorej godziny przed końcem sesji, na wszystkich spółkach z WIG20 aktywność inwestorów mierzy się kwotą 315 mln zł.

WIG20 od rana porusza się w bok, na niewielkim minusie. Podobnie rzecz się ma w przypadku giełd zachodnioeuropejskich. Ciekawiej wygląda rynek węgierski. BUX z początku tracił 1 proc., ale około południa obudził się popyt i indeks odrobił straty.

Ostatnie dni przynoszą istny potop informacji płynących na temat PKN Orlen. Wczoraj inwestorów zaniepokoiła agencja ratingowa Fitch pisząc, że ewentualne przejęcie tureckiego Tuprasu mogłoby zagrozić wypłacalności płockiej spółki, o ile ta finansowałaby transakcję długiem. Rzecznik prasowy koncernu uspokoił dziś inwestorów mówiąc, że PKN Orlen rozważy inne możliwości akwizycji zagranicznych, oprócz tureckiej firmy Tupras.

Zaraz jednak dodał, że PKN Orlen jest przygotowany na ewentualność dopłaty za 62,99 proc. akcji czeskiego Unipetrolu, jeśli po audycie tej spółki okaże się, że PKN Orlen musi dopłacić do 15 proc. ceny za jej walory. Dotychczas na swoją akwizycję w Czechach, Orlen wydał 1,56 mld zł.

Z kolei Igor Chalupec, prezes płockiego koncernu powiedział, że przeprowadzenie transakcji sprzedaży Polkomtela jest technicznie możliwe do końca tego roku. Dodał, że trwają rozmowy z akcjonariuszami i na razie nie ma żadnych nowych informacji w tej sprawie. PKN Orlen posiada 19,61 proc. akcji operatora sieci Plus GSM i Sami Swoi.

Rośnie nieco cena akcji KGHM. Kurs przekroczył poziom 40 zł, po tym jak BDM PKO BP podwyższyło wycenę akcji kombinatu do 46 zł utrzymując rekomendację „kupuj”. Analitycy spodziewają się wypłaty dywidendy wysokości 3 zł na akcję. Minimalnie drożeją walory Agory, która we wrześniu uruchomi dwa nowe projekty wydawnicze, które będą do nabycia wraz z „GW” i miesięcznikiem „Dziecko”. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane