GPW: korekta na giełdzie nie wymyka się spod kontroli

Administrator
opublikowano: 14-01-2002, 16:28

Gracze przygotowywali się do pierwszej sesji na giełdzie w tym tygodniu z uzasadnionymi obawami. Jeszcze w piątek szef Rezerwy Federalnej dał inwestorom do myślenia swoim wystąpieniem dotyczącym stanu gospodarki amerykańskiej. Utrzymany w ostrożnym tonie raport nie zachęcił do kupna akcji na giełdach za oceanem, gdzie w efekcie dominowała przecena.

Gracze przygotowywali się do pierwszej sesji na giełdzie w tym tygodniu z uzasadnionymi obawami. Jeszcze w piątek szef Rezerwy Federalnej dał inwestorom do myślenia swoim wystąpieniem dotyczącym stanu gospodarki amerykańskiej. Utrzymany w ostrożnym tonie raport nie zachęcił do kupna akcji na giełdach za oceanem, gdzie w efekcie dominowała przecena. Słaby klimat inwestycyjny przeniósł się w poniedziałek na rynki zachodnioeuropejskie, jak również nasilił korektę gwałtownej fali wzrostowej na GPW.

Indeks WIG 20 zniżkował na otwarciu 1,7 proc. W trakcie sesji zdołał wyznaczyć maksimum na wysokości 1388 punktów. Zwyżka indeksu była jednak rezultatem wzrostu kursu jego najcięższego składnika Pekao, który jednak w kolejnych godzinach spadał za rynkiem. W efekcie z upływem czasu WIG 20 obsuwał się w kierunku wsparcia (1373 punktów). Na nastrój wśród inwestorów na warszawskiej giełdzie wyraźnie podziałała niepewna sytuacja na zachodnich giełdach podczas wczorajszych sesji, która zbiegła się w czasie z korekcyjnymi spadkami na rodzimym rynku.

Najważniejsze blue chipy z warszawskiego parkietu zanotowały straty rzędu około 2 - 3 proc. Natomiast wycenę z piątku starał się utrzymać Elektrim. Ostatecznie jednak jego notowania słabły szybciej od rynku. Z kolei po okresie dobrych ocen dla inwestycji BRE w warszawski holding nastapiło ochłodzenie nastrojów wokół strategii banku i weryfikacja jej ocen. Na najbliższym walnym Elektrimu nastąpi próba sił koalicji, której przewodzi BRE z Vivendi. Tymczasem w końcu stycznia mają nastąpić zmiany z zarządzie Elektrimu, którego większość członków niechętnie patrzy na zwiększanie wpływów w spółce przez BRE. Akcje banku straciły 3,3 proc. Z kolei Netia po ujawnieniu szczegółów dotyczących nowej megaemisji traciła nawet ponad 8 proc. Korekta silnych wzrostów nastapiła również na cukierniczych walorach Jutrzenki, której prezes zapowiada znakomite wyniki za ostatni kwartał ubiegłego roku. Tymczasem przypomniał o sobie płocki Mostostal. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zbiera koalicję na najbliższe WZA spółki. Cena akcji budowlanej firmy wzrosła 4,5 proc.

Wskaźnik blue chipów w ostatniej godzinie handlu spadł do obowiązującego wsparcia na wysokości 1373 punktów i zdołał zakończyć notowania w strefie bariery ograniczającej spadki. Choć w trakcie całej sesji widoczna była zdecydowana przewaga podaży, dotychczasowa korekta fali wzrostowej z pierwszej połowy stycznia nie wymyka się spod kontroli. Wczorajszym spadkom towarzyszyły wyraźnie niższe obroty, których wartość podliczono na 238,6 mln zł. Póki co posiadacze akcji akceptują przecenę, traktując ją najwyraźniej jako konieczność przed dalszą kontynuacją fali wzrostowej aż do prognozowanego przez wielu obserwatorów rynku poziomu 1,5 tys. punktów. Utrzymywanie się spokoju na rynku można potraktować jako czynnik optymistyczny, zwłaszcza w obliczu aktualnej sytuacji na zagranicznych rynkach akcji.

SG

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane