GPW: lipiec kończy się słabą korektą spadków

Sebastian Gawłowski
30-07-2004, 16:24

Ostatnia sesja lipca nie poprawiła nastrojów inwestorów. Kupującym sprzyjały wzrosty na sąsiednich rynkach akcji. Tymczasem odreagowanie było rachityczne, a obroty symboliczne. W dobre nastroje nie potrafiły wprawić nawet lepsze od oczekiwanych wyniki TPSA. Szanse na wzrosty wydają się znikome. Początek sierpnia na rynku powinien przynieść dalszą nerwową stabilizację na obecnych poziomach.

Warszawska giełda jest w ostatnim czasie wyraźnie słabsza od rynków zachodnich. Obawy inflacyjne, wyższe stopy procentowe i niespodziewana nominacja na prezesa PKN Orlen sprawiła, że strach przed kupowaniem akcji na rynku jest aż nadto widoczny. Spadki w trakcie środowej sesji były poważnym ostrzeżeniem. Nie udało się zniwelować negatywnych sygnałów w kolejnych dniach. W efekcie bardziej prawdopodobny scenariusz na sierpień to zbliżenie się WIG 20 w okolice 1600 pkt, niż powrót wzrostów.

Wśród największych spółek w trakcie sesji lekko zniżkował PKN Orlen, choć ostatecznie sesję zakończył bez zmian. Wczorajszy bohater sesji znów koncentrował na sobie największą uwagę handlujących. Zachowanie TPSA, po lepszych od oczekiwanych wynikach, można uznać za rozczarowujące. Sama spółka niemal podwoiła zysk netto w drugim kwartale do 340 mln zł. Grupa telekomunikacyjna 550 mln zł zysku netto według MSR. Z innych spółek wchodzących w skład portfela WIG 20 Orbis miał 37,61 mln zł zysku netto w II kw., tyle samo co w rok temu. Kurs hotelarskiej spółki lekko zniżkował. Słabo również prezentowały się Kęty, które dobre wyniki prezentowały wczoraj, a kurs rósł już znacznie wcześniej. W sektorze bankowym dominowały małe zmiany. Dobrze prezentował się BRE. Poniżej zamknięcia z poprzedniego dnia handlowany był Pekao. W branży IT słaby był Computerland, pomimo informacji o nowych umowach na 100 mln zł. Zwyżkowała cena Stalexportu. Po przeniesieniu koncesji na autostradę do spółki zależnej giełdowy emitent może liczyć na do 80 mln zł zwrotu nakładów na tę działalność.

Na szerokim rynku inwestorzy na bieżąco reagują na coraz większą ilość schodzących wyników kwartalnych spółek. Rafako traciło po tym jak w drugim kwartale tego roku zysk netto obniżył się o połowę do 2,2 mln zł. Z kolei świętowali posiadacze akcji Elstar Oils. Przychody za drugi kwartał wzrosły ponad dwukrotnie, a zysk netto 18-krotnie. Internetowy DM, który był

oferującym akcje tej firmy podniósł cenę docelową dla akcji na 45,6 zł. Wyraźny wzrost kursu notował Ponar. Jest to reakcja na poprawiającą się kondycję spółki. Na plusie był Strzelec. Browar zakończył kwartał znacznym wzrostem zysku. Na śladowym obrocie tracił Mostostal Warszawa. Bankowy OFE zmniejszył udział w budowlanej spółce. Bez większych zmian notowany był PBG. Od poniedziałku PDA zastąpią na rynku akcje. Po sporych zwyżkach w ostatnich dniach odpoczywał TIM. Po dobrych wynikach w pierwszym półroczu spółka może podnieść prognozy. MCI zniżkował w trakcie sesji. Fundusz kończy prace nad szczodrym programem motywacyjnym dla kadry menedżerskiej. Przeceniono Elkop. Przychody spółki topnieją w zastraszającym tempie. Przed stratami chroni jedynie rozwiązywanie rezerw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: lipiec kończy się słabą korektą spadków