GPW ma małe szanse na kontynuację wzrostów

opublikowano: 10-04-2003, 08:54

Wczorajsza jedynie krótkotrwała pozytywna reakcja rynków zagranicznych na wiadomość o opanowaniu Bagdadu przez siły koalicji pokazuje spadek znaczenia doniesień z Iraku na stan nastrojów inwestorów. Ważne znów stały się fundamenty ekonomiczne, a te nie przedstawiają się zbyt optymistyczne.

Zakończenie czwartkowych sesji na giełdach zagranicznych zniżkami, przede wszystkim spadki na rynkach w USA, nie zapowiadają poprawy nastrojów podczas dzisiejszych notowań na warszawskim parkiecie. Mały zastrzyk gotówki z ZUS do OFE nie daje szansy na większe ożywienie handlu. Z przebiegu pierwszych trzech sesji tygodnia wynika, że WIG20 bronił się skutecznie przed spadkiem poniżej 1150 pkt. Jeśli nie nastąpi znaczne pogorszenie nastrojów, indeks krajowych blue chipów nie powinien znacznie oddalić się od tego poziomu.

Ciekawie zapowiadają się notowania PKN Orlen. W czwartek pojawiły się nieoficjalne wiadomości, że w przyszłym tygodniu Nafta Polska będzie rekomendować resortowi skarbu sprzedaż 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej konsorcjum Rotch Energy i PKN Orlen. Złą wiadomością dla spółki jest zmiana perspektywy je ratingu na negatywną przez agencję Fitch.

Ciekawie zapowiada się także handel papierami Softbanku. Potwierdziły się informacje ‘Pulsu Biznesu’ z początku tego miesiąca, że do 10 kwietnia Prokom przejmie kontrolę nad spółką. W dzisiejszych pakietówkach ma zmienić właściciela prawie 10 proc. akcji spółki. Od prezesa Aleksandra Lesza kupią je Prokom i Nihonswi.

Niepokojąco zabrzmiały wiadomości o kłopotach Kompanii Węglowej, dofinansowanej mocno akcjami TP SA, której po przeprowadzeniu inwentaryzacji majątku brakuje 1,5 mld zł. Zarząd spółki twierdzi, że jej dokapitalizowanie musi nastąpić nie do końca roku, jak wcześniej planowano, ale jeszcze przed upływem jego pierwszej połowy.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW ma małe szanse na kontynuację wzrostów