GPW mocniejsza od giełdy węgierskiej

(Artur Szymański)
opublikowano: 01-12-2005, 17:14

Warszawska giełda korzystnie zaprezentowała się w czwartek na tle często porównywanego rynku węgierskiego. WIG20 cały dzień spędził na plusie i zakończył go 0,57-proc. wzrostem, natomiast budapesztański BUX przez większą część dnia tracił. Dopiero w ostatnich minutach wyszedł na niewielki plus.

Warszawska giełda korzystnie zaprezentowała się w czwartek na tle często porównywanego rynku węgierskiego. WIG20 cały dzień spędził na plusie i zakończył go 0,57-proc. wzrostem, natomiast budapesztański BUX przez większą część dnia tracił. Dopiero w ostatnich minutach wyszedł na niewielki plus.

Przedostatnia sesja tygodnia na GPW przyniosła naruszenie górnej granicy konsolidacji, ale ponieważ umiarkowana wartość obrotów 512 mln zł nie wskazują na włączenie się do gry, trudno mówić o przekonującym wybiciu górą. Niemniej jednak byki coraz bardziej zbliżają się do szczytu hossy.

Indeksowi największych spółek brakuje tylko 0,98-proc. wzrostu. Historyczny rekord poprawił natomiast MIDWIG kończąc sesję na poziomie 2055,63 pkt po 0,81-proc. zwyżce. Węgierski BUX ma znacznie dalszą drogę do szczytu, musiałby zyskać 11,4 proc., by wyrównać rekord z 4 października.

Z gigantów rynku najlepiej znów zaprezentował się KGHM zyskując na wartości piąty kolejny dzień, zarazem po raz trzeci z rzędu poprawiając historyczny szczyt notowań. Za tonę miedzi płaci się w Londynie już ponad 4,3 tys. USD.

Udany dzień mieli też posiadacze akcji największych banków PKO BP i Pekao SA, natomiast po środowym odbiciu do spadku powróciła Telekomunikacja Polska. Akcjonariusze sprzedażą akcji zareagowali na słowa wiceministra transportu, że dzięki strategii rządu udział TP w rynku abonenckim może spaść do 70 proc. do końca 2007 r. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / GPW mocniejsza od giełdy węgierskiej