GPW: na giełdę powróciły wzrosty

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 20-02-2004, 14:08

Poprawiają się nastroje na warszawskiej giełdzie. Po porannym spadku pozostało jedynie wspomnienie, a coraz większa liczba spółek jest notowana na zielono. Bastionem popytu wśród największych firm jest PKN Orlen. Na szerokim rynku liderem wzrostów jest za to "tajemniczy" ZREW. Indeks WIG 20 oddala się od niebezpiecznego poziomu 1710 pkt. Tymczasem pogarsza się sytuacja na giełdach zachodnioeuropejskich.

Wśród największych spółek lekkie zniżki notują Pekao (wczoraj kotwica rynku po rozczarowujących wynikach) i TPSA. Poranny plus zniwelował KGHM. Silny popyt kontroluje PKN Orlen. Straty zdecydowanie odrabiają spółki informatyczne wchodzące w skład WIG 20. Za to gorzej od rynku wyglądają banki. Millenium zniżkuje pomimo że prezes Pekao we wczorajszym telewizyjnym wywiadzie nie wykluczył planów przejęcia kontroli nad tym bankiem.

Na szerokim rynku Jelfa zwyżkuje po tym jak Polfa Kutno złożyła warunkową umowę odkupienia od Skarbu Państwa akcji jeleniogórskiego producenta leków. Zwyżkuje również kurs Polfy. Po silnych spadkach z ostatnich dni, wzrostowe odreagowanie notuje kurs Ropczyc. Nadal rośnie Bauma po informacji o chęci przejęcia budowlanej spółki przez hiszpańskiego inwestora.

Po porannej korekcie nie ma śladu na kursie gwiazdy tego tygodnia funduszu MCI. Poprawa wyników i plany na przyszłość spowodowały znaczące umocnienie tych papierów. W tym tygodniu wartość tych akcji wzrosła o około 40 proc. Mocno zwyżkuje znów Getin po uchwaleniu megaemisji na przejęcie banku GBG. Ostro do góry rwie również Swarzędz, którego napędzają plotki o inwestorze.

Liderem wzrostów jest ZREW. Spółka należąca do Polimexu Cekop (wygrywa coraz więcej kontraktów) rośnie o blisko 10 proc. przy bardzo dużym obrocie (ponad 5 mln zł). Jej kurs jest w długoterminiowym trendzie wzrostowym, który podniósł wartość tych akcji o około 200 proc. od początku 2000 roku. Spółka jest zyskowna. W zeszłym roku zarobiła 3,4 mln zł i rozważa wypłatę dywidendy.

Pozytywnie zareagowały kursy spółek informatycznych spoza indeksu WIG 20: Emaxu i Telmaxu na informacje dzisiejszego Pulsu Biznesu o możliwej megafuzji, która objęłaby poza wymienionymi spółkami również Ster Projekt i nienotowany na GPW Spin. Kurs Okocimia idzie do góry, który pokazał lepsze wyniki niż przed rokiem pomimo negatywnego wpływu słabej złotówki. Carlsberg inwestor strategiczny browaru kupił spożywcze aktywa norweskiej Orkli. Elektrim zwyżkuje. W trakcie sesji spółka przeprowadziła konferencje na której mają być przedstawione wyniki rozmów z Vivendi. Obie firmy są

współwłaścicielami Ery GSM.

Wczorajsze notowania przyniosły najgłębszą od dłuższego czasu przecenę na rynku akcji. Część inwestorów, zniecierpliwionych przedłużającą się konsolidacją pod szczytami, postanowiła rozpocząć realizację zysków. Impulsem do sprzedawania akcji były rozczarowujące wyniki banku Pekao, którego akcje jeszcze dzień wcześniej utrzymywały indeksy na wysokich poziomach. Gracze przypomnieli sobie o kłopotach złotówki, która balansuje na granicy 5 zł oraz zbliżających się rozstrzygnięciach w kwestii planu Hausnera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: na giełdę powróciły wzrosty