GPW: na otwarciu notowań ciągłych przeważały lekkie spadki

Tomasz Furman
09-07-2001, 10:48

Początek poniedziałkowych notowań ciągłych zaowocował wyprzedażą większości notowanych na GPW akcji. Wprawdzie ich skala nie była zbyt duża ale objęła za to niemal wszystkie segmenty giełdowego rynku. Po kilku minutach od otwarcia liderami spadków były przede wszystkim blue chipy. Więcej niż WIG 20 traciły zwłaszcza akcje PKN Orlen, Prokomu, Softbanku i TP SA. Powodów to zadowolenia nie mogli mieć zresztą również wszyscy akcjonariusze spółek z rynku SITech.

Powodem zgłaszania większej liczby zleceń sprzedaży niż kupna były zarówno negatywne informacje na rynku krajowym jak i zagranicznym. Spadki ogarnęły dziś rynki azjatyckie i europejskie. W Polsce zawirowania polityczne zwłaszcza wokół finansów państwa też nie przyczyniają się do wzrostu zaufania do naszej gospodarki. Niepowodzenie oferty Puław tylko utwierdziło uczestników rynku, że lepiej na giełdzie być nie może. Skoro na ofertę Skarbu Państwa, która zawsze dynamizowała obroty nie ma chętnych i to zarówno osób indywidualnych jak i instytucji to kto ma generować popyt na rynku wtórnym. Same OFE na pewno nie zniwelują fali wyprzedaży, zwłaszcza gdy rynek ciągle leci w dół a i przepływy na linii ZUS-OFE są dalekie od powszechnie oczekiwanych.

Tomasz Furman, t.furman@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: na otwarciu notowań ciągłych przeważały lekkie spadki