GPW: na rynku futures nadal przeważają spadki

DM PBK
opublikowano: 14-01-2002, 20:17

Dzisiejsza sesja na rynku terminowym przyniosła spadki. Notowania nie miały jednak tak burzliwego charakteru jak obserwowane w poprzednich dniach – mniejsze były wahania cen, w trakcie sesji nie dochodziło też do gwałtownych zmian kierunku ruchu. W porównaniu z piątkiem wyraźnie spadły obroty – o 36%.

Dzisiejsza sesja na rynku terminowym przyniosła spadki. Notowania nie miały jednak tak burzliwego charakteru jak obserwowane w poprzednich dniach – mniejsze były wahania cen, w trakcie sesji nie dochodziło też do gwałtownych zmian kierunku ruchu. W porównaniu z piątkiem wyraźnie spadły obroty – o 36%. Minimalnie zmniejszyła się liczba otwartych pozycji – o 3,6% (o 557 w przypadku serii marcowej). Wzrosła wielkość ujemnej bazy – z –6 pkt do –16 pkt.

Na wykresie ukształtowała się świeca o wysokim czarnym korpusie (najwyższym od 13 grudnia). Przełamana została linia dwutygodniowego trendu wzrostowego. Nie jest to bardzo negatywnych sygnałem – linia była bardzo stroma – świadczy jedynie o tym, że rynek rozpoczął większą korektę wzrostów. Kurs dotarł dzisiaj do poziomu pierwszego krótkoterminowego wsparcia – 1354 pkt (sesyjne maksimum z 4 stycznia). Kształt dzisiejszej świecy pozwala jednak przypuszczać, że spadki (co najmniej intraday) będą kontynuowane w trakcie jutrzejszych notowań. Obecnie najistotniejszym krótkoterminowym wsparciem jest poziom 1338 pkt (zamknięcie z 7 stycznia). Test tego poziomu może zadecydować o tym czy krótkoterminowy trend wzrostowy będzie kontynuowany. Co prawda nieco niżej znajduje się kolejne ważne wsparcie – luka hossy z 4 stycznia (1295 – 1311 pkt). Jednak spadek do tego poziomu prawdopodobnie przekreślałby szanse na

kontynuację trendu wzrostowego.

Na wskaźnikach technicznych do istotniejszych zmian nie doszło. MACD zmniejszył dzisiaj dynamikę wzrostu – wciąż jednak znajduje się wysoko ponad linią sygnalną. Trix nadal znajduje się w silnym trendzie wzrostowym i pokazuje wyraźną przewagę strony popytowej w średnim terminie. Inaczej zachowują się wskaźniki krótkoterminowe. Oscylator stochastyczny i RSI po wygenerowaniu w piątek krótkoterminowych sygnałów sprzedaży nadal zniżkują i informują, że korekta powinna być kontynuowana na najbliższych sesjach.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM PBK

Polecane