GPW: na rynku nastąpiła lekka poprawa

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 14-08-2002, 15:12

Popołudniowa część notowań przyniosła lekką poprawę obrazu rynku. Indeks największych spółek WIG 20 powoli odrabia wcześniejsze straty głównie dzięki Pekao i TPSA, których kursy do zera zniwelowały poranne zniżki. Liderem wzrostów BPH PBK po opublikowaniu wyników zgodnych z oczekiwaniami. Mocna przecena dotyka Prokom, który zaskoczył skonsolidowaną stratą.

Perspektywa silniejszej korekty wzrostowej na rodzimej giełdzie rozpala wyobraźnię graczy już od kilku tygodni. Jednak za każdym razem kiedy wydaje się, że jest blisko, coś staje na przeszkodzie. Najczęściej jest to zmieniająca się jak w kalejdoskopie, sytuacja na świecie. Nie inaczej było i tym razem. Nikt nie oczekiwał cięcia stóp przez Fed i nadzieje na pozytywne zamknięcie wtorkowych sesji za oceanem napędzały wzrosty na GPW we wtorek. Rzeczywistość okazała się diametralnie różna, co uniemożliwiło kontynuację zwyżki na rodzimej giełdzie. Fed zwrócił uwagę na możliwość powrotu recesji, co spowodowało wyprzedaż na świecie.

W obliczu wyraźnej przeceny po obu stronach Atlantyku, główny indeks warszawskiej giełdy WIG 20 startował z relatywnie niewielkimi stratami. Od początku handlu szczególnie słabo prezentuje się Prokom, który opublikował stratę na poziomie skonsolidowanym. Kurs gdyńskiego integratora spadał o około 7 proc. Warto zauważyć, że na poprzedniej sesji jego kurs wzrósł w tym samym przedziale. Słabo radzi sobie również KGHM. Akcje miedziowego kombinatu zostały kolejny raz przecenione po zniżce notowań surowca.

W sektorze bankowym zdecydowanym liderem na wczorajszej sesji okazał się BPH PBK. Bank opublikował satysfakcjonujące wyniki po pierwszym półroczu. Spośród pozostałych instytucji finansowych przeceny uniknął jedynie Pekao, choć w trakcie sesji przecena nie ominęła jego akcji. DM BIG BG zweryfikował prognozę tegorocznych wyników banku, jednak pozostawił rekomendację"neutralnie" dla jego akcji.

W najlepsze trwał handel walorami Oceanu. Spekulanci w ogóle nie przestraszyli się zapowiedzi KPWiG, która zamierza sprawdzić przebieg ostatnich notowań spółki. Choć wahania kursu akcji Oceanu nie były już tak znaczące jak we wtorek (+600 proc. w trakcie sesji), rozpiętość kursów sięgała 100 proc., przy niewiele mniejszym obrocie niż podczas poprzedniego

dnia.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: na rynku nastąpiła lekka poprawa