GPW: Na rynku nie ma połowy inwestorów

16-06-2004, 15:32

Na mniej niż godzinę przed końcem sesji obroty spółkami z WIG wynoszą zaledwie około 200 mln zł. To dwukrotnie mniej niż wynosi tegoroczna średnia.

Jeśli liczbę aktywnych graczy na rynku mierzyć wartością obrotów, to połowy inwestorów nie ma po prostu na rynku. Tegoroczna średnia wartość obrotów na sesję dla spółek z WIG wynosi 385 mln zł. Tymczasem dzisiejsza aktywność przekroczyła dopiero połowę tej wartości.

Inwestorzy nie kwapią się z powrotem na rynek czekając na rozstrzygnięcia na arenie politycznej. Najprawdopodobniej nic się w tej kwestii nie zmieni do momentu wyjaśnienia losów rządu Marka Belki lub przyspieszenia wyborów parlamentarnych. Do tego czasu należy się liczyć z dość niespodziewanymi ruchami, co zwiększa ryzyko inwestycji na GPW.

Ponownie nasz rynek zachowuje się gorzej niż reszta parkietów w Europie. Podczas gdy indeksy we Frankfurcie i Paryżu notują wzrosty odpowiednio po 0,3 oraz 0,7 proc., nasz WIG20 słabnie o 0,4 proc. Niepewność polityczna nie sprzyja kupowaniu akcji, a głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Marka Belki dopiero 24 czerwca.

PKN Orlen wyprzedził po południu Telekomunikację Polską pod względem skali zainteresowania. Kurs paliwowego giganta z Płocka zyskuje nieco na wartości, podczas gdy TP – umiarkowanie tanieje. Po czterech dniach spadków, odbił lekko kurs Pekao SA. Na szerokim rynku sporym zainteresowaniem cieszy się Elektrim. Spółka wynegocjowała od Deutsche Telecom 100 mln euro więcej za swoje udziały w Polskiej Telefonii Cyfrowej. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: Na rynku nie ma połowy inwestorów