GPW: na rynku utrzymuje się lekka przewaga wzrostów

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 29-10-2003, 12:49

W popołudniowej części sesji na warszawskiej giełdzie utrzymuje się lekka przewaga wzrostów. Jednak kupujący nie garną się do większego kupna w pobliżu istotnego oporu 1590 pkt na WIG 20. Gracze patrzą ostatnio uważnie na węgierskiego BUX. Indeks budapesztańskiej giełdy raczej dziś nie pomoże w podtrzymaniu wzrostowej tendencji. RPP nie zmieniła dotychczasowego poziomu stóp procentowych. Taka decyzja nie ma wpływu na notowania na warszawskiej giełdzie.

Po sporym wzroście na otwarciu, indeks WIG 20 nie zdołał sforsować wspomnianej bariery. Zaowocowało to spadkiem o 20 pkt. Póki co kupujący nie dają jednak za wygraną. Bastionem kupujących jest ponownie KGHM, który zyskuje ponad 3 proc. Kursowi pomaga dalszy wzrost cen miedzi. Wśród największych spółek na minusie notowany jest BPH PBK. Zysk netto grupy banku w III kw. wyniósł 67 mln zł wobec 11 mln złotych w roku ubiegłym. Rynek oczekiwał większej poprawy wyników. Ponadto kurs banku notował znaczne wzrosty w ostatnim czasie. Główny udziałowiec polskiego banku, notowany od niedawna Bank Austria Creditanstalt podał, że jego zysk netto po dziewięciu miesiącach wzrósł o 56 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Bank przekroczył prognozy. Kurs na GPW poszedł wyraźnie do góry.

Spada TPSA. Do zakupów nie zachęcają rozczarowujące przychody grupy telekomunikacyjne w trzecim kwartale. Analitycy nie mają już złudzeń, że telekom zdoła jeszcze zrealizować tegoroczne szacunki zarządu. Za to poranne osłabienie ma za sobą Orlen. Według informacji PB koncern podziękował za współpracę z Lotosem na zasadach proponowanych przez gdańską rafinerię.

Wśród mniejszych spółek Getin idzie ponownie do góry. Dzisiejszy PB informuje, że główny udziałowiec spółki Leszek Czarnecki negocjuje nabycie Górnośląskiego Banku Gospodarczego. Silny jest Stalprofil. Kurs na fali oczekiwań na kolejny rekordowy kwartał sięgnął historycznych maksimów.

Za to LTL pikuje ostro w dół. Popularny lotnik wpadł w ostatnich dniach w "klasyczny korkociąg" po złożeniu przez firmę wniosku o upadłość. Kurs Tras Tychy także poszedł w dół po rezygnacji prezesa. Ostro spada Kruk, który znów obniżył prognozę. Kurs Rafako idzie lekko zniżkuje. Rynek uznał wyniki za słabsze od spodziewanych.

Wczorajsza sesja przyniosła gwałtowne odbicie po niedawnych spadkach. Impulsem do wzrostowej korekty było testowanie przez indeks WIG 20 psychologicznego poziomu 1500 pkt. W tej okolicy wyraźnie aktywny jest popyt. Nie powinno to dziwić zważywszy, że zaledwie 20 pkt niżej jest kluczowy poziom obrony rozpoczętego w sierpniu trendu wzrostowego w

średnioterminowym horyzoncie. Spadek poniżej tego poziomu może przynieść falę wyprzedaży akcji. W decyzji o silnym zwrocie na północ inwestorom na GPW pomogły doniesienia z rynku węgierskiego i parkietów zachodnich. Jeszcze w poniedziałek w naszym regionie trwała niepewność związana z załamaniem w Rosji. Za to początek tygodnia był udany dla największych rynków, co pomogło giełdom w Warszawie i Budapeszcie. Równoczesne ożywienie na obu rynkach sugeruje zaangażowanie inwestorów zachodnich. W przypadku GPW korzystają oni na słabej złotówce, która sprawia że polskie walory są relatywnie potaniały.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: na rynku utrzymuje się lekka przewaga wzrostów