GPW: na rynku zapanował impas

Sebastian Gawłowski
15-01-2003, 16:36

Końcówka sesji była bardzo nieudana dla posiadaczy akcji blue chipów. Słabe otwarcie za oceanem doprowadziło do małej paniki na rodzimym rynku i ostatecznie WIG 20 zamknął sesję kosmetyczną stratą. Zniżkę zanotowały m.in. PKN Orlen i Prokom. Bez zmiany ceny zakończyła TPSA, chociaż w trakcie sesji operator notował wyraźną zwyżkę. Tymczasem na przekór ocenom analityków rośnie KGHM. Niedawno prezes kombinatu zapowiedział, że ubiegłoroczne wyniki mogą być lepsze od prognoz. Spółka szykuje się do przeprowadzenia ambitnych planów restrukturyzacyjnych.

Przebieg notowań wskazuje, że warszawska giełda znalazła się na rozdrożu. Inwestorzy wciąż powstrzymują się z realizacją noworocznych zysków, oczekując na drugą odsłonę "efektu stycznia". Jednocześnie poziom 1260 punktów, równoznaczny ze szczytem jesiennej fali wzrostowej, jest dla indeksu największych spółek WIG 20 barierą nie przebicia.

Sesja przebiegała w sennej atmosferze. Wskazuje na to chociażby wartość obrotów, która w porównaniu z poprzednimi dniami znacznie się obniżyła. Aktywność graczy na rynku podliczono na 165 mln zł. Handlujący na GPW wstrzymywali się z większym zaangażowaniem na rynku akcji w obliczu niezdecydowania na giełdach Starego Kontynentu. Inwestorzy oczekiwali na reakcję amerykańskich inwestorów na wyniki spółek. Jeszcze we wtorek po sesji za oceanem swoje rezultaty podał Intel. Największy na świecie producent mikroprocesorów przebił oczekiwania rynku. Entuzjazm graczy zdusiła jednak niezbyt optymistyczna prognoza giganta na pierwszy kwartał.

Mieszane nastroje panowały w sektorze bankowym. Najsłabszym blue chipem okazał się po raz kolejny BRE, który wciąż odpokutowywuje za zepsucie szampańskich nastrojów w sylwestrową noc. Bank w tym czasie zdecydował się na podzielenie z inwestorami wiadomością o oczekiwanej dużej stracie za ubiegły rok. Na niewielkich minusach zakończyły BZ WBK i BPH PBK. W odmiennych nastrojach byli natomiast posiadacze akcji Pekao. Mocne zachowanie banku w dużym stopniu przyczyniło się do utrzymania wzrostowej tendencji indeksów w trakcie sesji. Jednak dopiero pokonanie przez kurs

poziomu 100 zł pozwoli z większym optymizmem oceniać inwestycję w te papiery.

Niewiele działo się na walorach spółek informatycznych. Korekta dotknęła Comarch, który do niedawna zyskiwał na fali spekulacji o możliwej próbie przejęcia przez Computerland. Zniżkował również Softbank, który odpoczywa po silnych wzrostach. CDM Pekao wydał rekomendację "spekulacyjnie kupuj" dla akcji integratora z ceną docelową na poziomie 18,9 zł.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: na rynku zapanował impas