GPW: Na warszawską giełdę powrócił spokój

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 08-07-2005, 16:28

Kończąca tydzień sesja upłynęła w dość spokojnej atmosferze. WIG20 zamknął się na poziomie 2077,2 pkt, niecałe 10 pkt powyżej finiszu poprzedniego tygodnia. Obroty były symboliczne (na całym rynku niewiele ponad 400 mln zł), tym razem koncentrowały się na Agorze i PKN Orlen.

Kończąca tydzień sesja upłynęła w dość spokojnej atmosferze. WIG20 zamknął się na poziomie 2077,2 pkt, niecałe 10 pkt powyżej finiszu poprzedniego tygodnia. Obroty były symboliczne (na całym rynku niewiele ponad 400 mln zł), tym razem koncentrowały się na Agorze i PKN Orlen.

Początek piątkowej sesji pokazał, że inwestorzy uspokoili się już po wczorajszych wydarzeniach w Londynie: WIG20 na otwarciu wzrósł o 0,35 proc. do 2057,01 pkt, a już po kilku minutach był na około 1 proc. plusie. Wzrostom sprzyjał złoty, umacniający się od rana w stosunku do euro, a także udane zakończenie czwartkowych notowań za oceanem (DJ i Nasdaq Composite wzrosły o 0,3 proc.), które pociągnęło w górę wskaźniki giełd europejskich. Londyński FTSE powrócił do poziomu sprzed informacji o zamachach.

Po porannych wzrostach (maksimum przy 2080,09 pkt), od południa główny indeks warszawskiego parkietu utknął w nudnej konsolidacji. W dół wybiły go dopiero dane z amerykańskiego rynku pracy. Gospodarka USA w czerwcu „wytworzyła” 146 tys. nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych. Oczekiwano mniej więcej 190 tys., więc pierwszą reakcją było umocnienie dolara wobec euro (kurs EUR/USD spadł poniżej 1,19, te dane to kolejny argument za podwyżką stóp procentowych przez Fed) i niewielkie osunięcie WIG20 do 2070 pkt. Dane za poprzednie miesiące zrewidowano jednak w górę, więc per saldo wyszło, że w ocenie rynku nie należy dokonywać zmian.

Rynek w górę znów ciągnęły PKN Orlen (w trakcie sesji nawet 3,1 proc. i maksimum 53,60 zł), a także Telekomunikacja Polska (ostatecznie 1,4 proc. w górę) i KGHM (1,2 proc.). Bardzo dobrze, i to wbrew (także moim) obawom o podaż ze strony akcji pracowniczych (wczoraj do obrotu weszło 4,02 mln akcji), zachowywała się Agora. Istotnie, podaż była (obroty blisko 60 mln zł), ale odebrano ją wyraźnie na zielono. Może więc za trzecim podejściem uda się wreszcie przeskoczyć 70 zł? Wczoraj zabrakło do tego jeszcze 1,8 proc.

Ostro w górę poszły notowania MOL-a, który zyskał 4,1 proc. Na bankach niewiele się działo, a suma obrotów ich akcjami sięgnęła 36 mln zł (w tym BPH zaledwie 2,7 mln zł).

Kamil Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / GPW: Na warszawską giełdę powrócił spokój