GPW: na warszawskim parkiecie utrzymuje się przewaga podaży

Marek Druś
19-07-2002, 13:52

Na warszawskiej giełdzie niewiele się dzieje. Spadki z pierwszej części sesji ustabilizowały się. Przecena dotknęła zdecydowanej większości papierów. Nastroje panujące na rynku są złe, nie sprzyjają z pewnością ich poprawie znaczne spadki, których doświadczają w tym samym czasie giełdy zachodnioeuropejskie. Utrzymanie wysokości stóp przez RPP nie wywołało żadnej reakcji rynku.

Piątkowa sesja na GPW ma nudny przebieg. Po większym spadku indeksów w pierwszych minutach notowań odrobiły one około połowę strat i od tego czasu ich wartość zmienia się w niewielkim stopniu. Większe ruchy cen spodziewane są przed otwarciem sesji w USA.

Podobnie jak na poprzedniej sesji skalą spadku ceny przy jednocześnie dużym udziale w obrotach rynku wyróżniają się papiery KGHM. Przedstawiciele władz spółki w wypowiedziach dla prasy starali się uciąć przynajmniej część spekulacji, wywołujących zwiększoną podaż papierów spółki. Efekt tego jest żaden. Nastroje rynku są tak złe, że każdą plotkę będzie on interpretował na niekorzyść koncernu.

Wyraźnymi spadkami cen wyróżniają się papiery BPH i BRE Banku, które mocno staniały na poprzedniej sesji. W przypadku tego drugiego repertuar pogłosek, które działają na niekorzyść wyceny udziałów spółki zawiera m.in. spekulacje na temat zmiany na stanowisku jej prezesa jak i ujawnienie jakichś bliżej nieokreślonych strat w bilansie banku.

Spada cena papierów Exbudu, który szykuje się do opuszczenia warszawskiej giełdy. To ostatnio ulubione papiery spekulantów. Przez całą czwartkową sesję akcje spółki drożały o kilkadziesiąt procent.

Wciąż tanieją akcje Mostostalu Zabrze, który musiał utworzyć znaczne rezerwy z związku z bankructwem niemieckiego kontrahenta. Podaż papierów spółki jednak wyraźnie słabnie.

O ponad 25 proc. spada cena papierów spółki Pia Piasecki. Na zamknięciu wczorajszej sesji traciły one 40 proc. wartości po wiadomości o wniesieniu do sądu wniosku o upadłość spółki. Jak poinformowała ona przed piątkową sesją, że choć wniosek o ogłoszenie jej upadłości został złożony w sądzie, wnioskodawca nie dokonał należnych w związku z tym opłat. Oznacza to, że formalnie nie powoduje on żadnych skutków dla Pia Piasecki.

Wśród spółek informatycznych skala zniżek kursów wyróżniają się Optimus i Apexim. Papiery tego pierwszego sprzedają inwestorzy, którzy postanowili skorzystać z wczorajszego, wyraźnego wzrostu ceny udziałów spółki. Apexim tanieje w związku wiadomością o zajęciu 109 tys. zł jego należności przez urząd skarbowy.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: na warszawskim parkiecie utrzymuje się przewaga podaży