GPW: na Zachodzie wzrosty, a w Warszawie spadek

Artur Szymański
opublikowano: 07-11-2003, 15:27

Znacznie lepsze od oczekiwanych dane z amerykańskiego rynku pracy wpłynęły bardzo pozytywnie na europejskie rynki papierów wartościowych. Oprócz naszego...

Bez entuzjazmu przyjęto w Warszawie informacje o zatrudnieniu w USA mimo że było ono znacznie lepsze od oczekiwań. Stopa bezrobocia spadła na koniec października do 6 proc. Spodziewano się 6,1 proc. Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych zwiększyła się o 126 tys. choć oczekiwano wzrostu o połowę niższego. Równocześnie zweryfikowano dane za wrzesień. Okazuje się, że liczba nowych miejsc pracy wzrosła wówczas o 125 tys., a nie jak wcześniej podano o 57 tys.

Podczas gdy na Zachodzie indeksy rosną dziś o ponad 1,5 proc., nasz WIG20 notuje kosmetyczną 0,03-proc. spadek. Na rynku panuje marazm. Inwestorzy są praktycznie nieobecni, o czym świadczy żenująco niski poziom handlu. O godzinie 15 łączna wartość obrotów wyraża się kwotą 150 mln zł.

Na godzinę przed końcem piątkowego handlu większość spółek z portfela WIG20 zyskuje na wartości. Na czele – z ponad 2-proc. wzrostami kursów – są Kęty i Świecie. Trzeci dzień z rzędu rośnie też Computerland. Najchętniej handlowaną spółką jest TP SA. Kurs operatora traci 0,7 proc. Credit Suisse First Boston jako globalny koordynator oferty skarbu państwa, zrealizował dziś w całości opcję dodatkowego przydziału, opiewającą na 15,8 mln akcji operatora. Najwięcej, bo 1,5 proc. traci w piątek kurs BRE Banku. Zysk netto grupy BRE Banku w III kwartale roku był wyższy od oczekiwań, ale analitycy uważają, że po stronie operacyjnej i dochodowej bank nie ma się czym chwalić. Na dodatek prezes BRE potwierdził, że na wiosnę 2004 r. może zaproponować przeprowadzenie nowej emisji akcji, a jej wartość oszacował na około 400 mln zł.

Najwyższym dziennym wzrostem może się pochwalić Bick. Akcje spółki drożeją o 27,8 proc. Podpisała ona umowę o wartości 34,45 mln zł na wybudowanie zespołu budynków mieszkalnych w Warszawie. Kolejny dobry dzień ma TIM. Od środy walory spółki drożały już o 26 proc. Lentex rośnie o 2,2 proc. Producent wykładzin i włóknin zamierza w 2004 r. zwiększyć zysk netto do 13,7 mln zł z niecałych 6 mln planowanych na ten rok. Nie zmienia się natomiast wycena Okocimia. Carlsberg Breweries – inwestor strategiczny spółki zapowiedział, że po planowanym na maj 2004 r. wejściu Polski do UE podejmie kroki w celu wycofania browaru z giełdy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: na Zachodzie wzrosty, a w Warszawie spadek