GPW nagrodziła liderów rynku kapitałowego w 2020 r.

PAP
opublikowano: 31-03-2021, 18:51

Warszawska giełda nagrodziła w środę instytucje, które w ub.r. osiągnęły najlepsze wyniki i przyczyniły się do rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Wśród nagrodzonych znalazło się Allegro i Polski Fundusz Rozwoju, Brokerem Roku zostało Biuro Maklerskie PKO BP.

Podczas uroczystości online wręczenia nagród w ramach Podsumowania Roku Giełdowego 2020, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl podkreślił, że ubiegły rok był udany dla polskiego rynku kapitałowego.

"Szybka reakcja rządu i Narodowego Banku Polskiego ratująca gospodarkę, która tchnęła nadzieję w spółki oraz ultraniskie stopy procentowe stymulujące rozwój gospodarczy sprawiły, że spółki zaczęły szybko nadrabiać straty, które poniosły na początku pandemii" - mówił Dietl.

"Wszyscy nauczyliśmy się działać w warunkach pandemii i zaczęliśmy w szerokim zakresie korzystać z narzędzi cyfrowych. Beneficjentami, +covid winners+ są spółki technologiczne, a pośrednio rynek kapitałowy, bo część z tych spółek pojawiła się na warszawskim parkiecie" - powiedział Dietl. Dodał, że najbardziej spektakularny w ub.r. był debiut Allegro.

Prezes giełdy zaznaczył, że w 2020 r. obroty na GPW wzrosły o 50 proc., a udział inwestorów indywidualnych podwoił się.

Wymienił działania realizowane przez GPW w zeszłym roku, m.in. utworzenie rynku produktów rolnych i przygotowanie przez spółkę GPW Tech pierwszych rozwiązań technologicznych. „Liczymy, że 30-lecie giełdy uczcimy pierwszą sprzedażą naszego produktu" - powiedział.

Wśród nagrodzonych w ramach Podsumowania Roku Giełdowego 2020 znalazło się m.in. Allegro za największą wartość oferty publicznej w 2020 r. oraz Polski Fundusz Rozwoju za największą wartość emisji obligacji emitenta debiutującego na rynku Catalyst.

Jak zauważył prezes PFR Paweł Borys, szybkie zmobilizowanie tak dużego kapitału, by w bardzo trudnym momencie, zwłaszcza wiosną ub.r. udzielić pomocy finansowej prawie 370 tys. firm, nie byłoby możliwe bez współpracy z sektorem bankowym, GPW i inwestorami na rynku Catalyst. „Było to coś bezprecedensowego. Nigdy nie myślałem, że podpiszę się pod emisją obligacji na 18,5 mld zł. (…) Mam nadzieję, że dzięki pomocy te firmy bezpiecznie przejdą przez pandemię” – powiedział.

W kategorii Broker Roku zwycięzcą zostało Biuro Maklerskie PKO BP.

Nagrody przyznano w kategoriach:

Nagrody GPW na Głównym Rynku akcji: Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego - za najwyższy udział członka giełdy w obrotach sesyjnych akcjami na Głównym Rynku w 2020 r.; Beta Securities Poland S.A. - za udział w dynamicznym rozwoju rynku ETF w Polsce w 2020 r.; Raiffeisen Centrobank AG - za największą liczbę wprowadzonych certyfikatów strukturyzowanych w 2020 r.; ALLEGRO.EU Société Anonyme - za największą wartość IPO w 2020 r.; Trigon Dom Maklerski S.A. - za największą liczbę ofert publicznych w 2020 r.

Nagrody GPW na NewConnect: Biuro Maklerskie mBanku - za najwyższy udział w obrotach sesyjnych akcjami na rynku NewConnect w 2020 r.;Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. - za najwyższy udział animatora w obrotach sesyjnych akcjami na rynku NewConnect w 2020 r.; GENXONE S.A. - za największą wartość oferty emitenta debiutującego na NewConnect w 2020 r.

Nagrody GPW na Catalyst: Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego - za najwyższy udział w obrotach obligacjami na rynku Catalyst w 2020 r.; Polski Fundusz Rozwoju S.A. - za największą wartość oferty obligacji emitenta debiutującego na Catalyst w 2020 r.

Nagrody GPW na rynku instrumentów pochodnych: Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. - za najwyższą aktywność na rynku kontraktów terminowych w 2020 r.; Erste Securities Polska S.A. - za najwyższy udział w wolumenie obrotów indeksowymi kontraktami terminowymi w 2020 r.; Santander Biuro Maklerskie - za najwyższy udział w wolumenie obrotów opcjami indeksowymi bez transakcji animatora w 2020 r.

Nagrody GPW dla dystrybutorów informacji: Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego - za największy wzrost liczby abonentów danych giełdowych czasu rzeczywistego w 2020 r.; Grupa Kapitałowa PKO BP - za największą wartość portfela zamówień na produkty informacyjne zawierające dane GPW i BondSpot w 2020 r.

Broker roku 2020: Biuro Maklerskie PKO BP - za najwyższą wartość obrotu w transakcjach sesyjnych i pakietowych na akcjach z Głównego Rynku oraz NewConnect, obligacjach skarbowych i nieskarbowych z rynku regulowanego oraz ASO GPW i BondSpot, a także za wspomaganie płynności na największej liczbie klas aktywów notowanych na GPW w 2020 r.

Nagrody BondSpot: mBank S.A. - lider rynku kasowego Treasury BondSpot Poland; ING Bank Śląski S.A. - lider rynku transakcji warunkowych Treasury BondSpot Poland; mBank S.A. - lider market makingu na rynku Treasury BondSpot Poland

Nagrody GPW Benchmark: Kruk SA – dla pierwszego emitenta obligacji korporacyjnych notowanych na rynku Catalyst, który nawiązał współpracę z GPW Benchmark S.A.; Generali Investments TFI S.A. - dla podmiotu, który jako pierwszy zawarł z GPW Benchmark S.A. zintegrowaną umowę licencyjną na korzystanie z indeksów

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane