GPW: największe firmy niwelują poranne wzrosty

Sebastian Gawłowski
13-11-2003, 13:03

Popołudniowa część sesji przynosi osłabienie po początkowym wzroście. W cień odchodzi impuls do kupna z giełd amerykańskich. Chociaż główne indeksy wciąż są na plusach, ale są one wyraźnie mniejsze. Zyski niweluje również lokomotywa dzisiejszego wzrostu - TPSA. Obroty na całym rynku zbliżają się ledwie do 150 mln zł.

Silny atak popytu na rynkach amerykańskich, zgodnie z oczekiwaniami, nie dał impulsu do trwalszej zwyżki. Inwestorzy na warszawskiej giełdzie czekają na falę wyników kwartalnych, które zaleją rynek dziś i jutro.

Podaż zaczyna dominować na akcjach największych spółek. Widać to szczególnie na papierach Telekomunikacji, która nadawała ton wzrostom w pierwszej części sesji dzięki lepszym od oczekiwanych zyskom kwartalnym. Skonsolidowany zysk

netto TPSA w trzecim kwartale tego roku wyniósł 495,23 mln zł. Zysk netto jednostkowy wyniósł w tym okresie 397,44 mln zł, czyli znacznie lepiej od prognoz mówiących o zysku wysokości nie powyżej 260 mln zł. Słabną również inne papiery w BZ WBK i Softbankiem, których wcześniejsze przedsesyjne wyniki nie zachwyciły. BZ WBK podał skonsolidowany wynik netto

na poziomie 37,47 mln zł. Średnie szacunki wynosiły ponad 50 mln zł. Softbank stracił w trzecim kwartale nieco ponad 3 mln zł. Analitycy oczekiwali mniejszej straty. Jeszcze dziś swoje rezultaty opublikują firmy, które trzęsą giełdowym rynkiem, a wśród nich Pekao. W przypadku instytucji, dominują obawy jak przy publikacji wszystkich bankowych wyników. Szacunki analityków mówią o zysku na poziomie 250 mln zł.

Wśród mniejszych spółek zwyżkuje Farmacol. Dystrybutor leków przeprowadzi megaemisję akcji. Jednak na wyobraźnię inwestorów podziałały raczej plany spółki, które przewidują znaczny wzrost udziału w rynku, co może zapowiadać rozpoczęcie kolejnego etapu konsolidacji hurtowników. Duda zyskuje blisko 5 proc. Spółka znalazła interesujący sposób na podwyższenie wartości akcji. Nie przeprowadzi emisji dopóki kurs jej akcji nie wzrośnie w okolice 50 zł. Komfort władzom mięsnej spółki dają deklaracje inwestorów, którzy chcą objąć papiery nowej emisji. Do docelowego poziomu kursowi brakuje jeszcze 7 proc. Rośnie kurs Howella. Spółka stara się o porozumienie z wierzycielami. Komornik zajął akcje jednego z większych udziałowców spółki. Liderem wzrostów jest InvarBiuro System, który powoli wychodzi na prostą i liczy na

zamknięcie roku zyskiem.

Wczorajsza sesja nie zasiała optymizmu wśród inwestorów. Zapędy kupujących zostały szybko zweryfikowane przez podaż, która nie dopuściła nawet do naruszenia poziomu 1600 pkt na indeksie największych spółek WIG 20. Za to konsekwentnie spychała w dół wartość wskaźnika. Najbliższe wsparcie znajduje się w okolicy 1540 pkt. Opór to oczywiście 1600 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: największe firmy niwelują poranne wzrosty