Czytasz dzięki

GPW: nareszcie przyzwoita aktywność inwestorów

(Artur Szymański)
opublikowano: 30-08-2005, 11:44

Zgodnie z oczekiwaniami, na warszawskiej giełdzie kupujący przejęli inicjatywę. WIG20 zbliża się do szczytu z początku sierpnia. Do normalnego poziomu wraca aktywność inwestorów.

Zgodnie z oczekiwaniami, na warszawskiej giełdzie kupujący przejęli inicjatywę. WIG20 zbliża się do szczytu z początku sierpnia. Do normalnego poziomu wraca aktywność inwestorów.

Obroty na akcjach spółek z WIG20 w pierwszej godzinie sesji wyniosły 150 mln zł. Wczoraj tyle było na początku ostatniej godziny notowań… Dziś jest już znacznie lepiej na co składa się kilka czynników.

Po pierwsze, po dłuższym weekendzie dziś na parkiet wracają inwestorzy z londyńskiego City. Po drugie, nie ma dziś niepewności dotyczącej danych o dynamice PKB, jaka towarzyszyła wczorajszym notowaniom. Po trzecie kończą się wakacje i wielkimi krokami zbliża się oferta publiczna PGNiG.

Opublikowane wczoraj tuż przed końcem sesji dane o PKB same w sobie nie stanowią impulsu do zakupów akcji. Grunt jednak, że nie okazały się ani gorsze, ani też lepsze od oczekiwań ekonomistów. Dane zgodne z oczekiwaniami ekonomistów nie powinny wpłynąć na decyzję RPP, która – jak się oczekuje – obniży jutro stopy procentowe o 25 pkt bazowych.

Wtorkowemu wzrostowi cena akcji na GPW sprzyjają utrzymujące się od rana umiarkowane zwyżki na giełdach zachodnioeuropejskich, a zwłaszcza na Węgrzech. BUX rośnie ponad 1,2 proc. WIG20 od szczytu z 8 sierpnia (2276,24 pkt) dzieli już tylko kilka punktów. Największa w tym zasługa akcji KGHM.

Walory miedziowego kombinatu drożeją o 2,3 proc. przy najwyższych obrotach ponad 40 mln zł. Sprzyja temu droga miedź a zwłaszcza zapowiedziane na jutro podniesienie prognoz tegorocznych wyników oraz przedstawienie założeń polityki dywidendowej firmy. Przed kilkoma minutami (11.30) wystrzelił o 2,5 proc. kurs Pekao SA, przez rynek przeszły umówione transakcje o wolumenie około 23 tys. papierów. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane