GPW: nieprzekonywujące odbicie po czwartkowej przecenie

Sebastian Gawłowski
23-04-2004, 16:25

Ostatnia sesja tygodnia przyniosła nieprzekonujące odreagowanie czwartkowej przeceny. Indeks największych spółek nie zdołał na trwałe powrócić ponad psychologiczny poziom 1800 pkt. Można więc oczekiwać, że w przyszłym tygodniu rynek czeka walka na wsparciach. O definitywnym zakończeniu dotychczasowego trendu wzrostowego będzie można mówić o przełamaniu przez WIG 20 poziomu 1750 pkt.

Miniony tydzień na warszawskiej giełdzie przyniósł przewagę sprzedających. W czwartek doszło wręcz do załamania które przyniosło zmianę krótkoterminowego trendu na spadkowy. Odreagowanie na ostatniej sesji tygodnia nie poprawiło sytuacji posiadaczy akcji, którzy mogą poważnie zacząć zastanawiać się nad zamykaniem swoich pozycji. Po stronie podaży obecni są inwestorzy zagraniczni. Cieniem na rynek kładzie się bałagan w polityka i niepewna sytuacja na zachodnich giełdach.

Aby przynajmniej w części zatrzeć fatalne wrażenie po wczorajszej sesji indeks WIG 20 powinien pokonać 1810 pkt. Tymczasem po wzrostowym otwarciu i powrocie nad 1800 pkt kupujący nie byli w stanie kontynuować odbicia. Dodatkowo pasywna postawa podaży zaowocowały nudną stabilizacją i kosmetycznymi zmianami w trakcie handlu.

Wśród największych spółek straty z poprzedniej sesji odrabiały Pekao, PKN i TPSA. Mocny był BZ WBK. Bank zarobił w I kw. 129 mln zł, sprzedał CardPoint za 68 mln zł. Za to relatywnie słabo zachowywał się KGHM, który był kotwicą dla rynku w trakcie ostatnich dwóch sesji. Powodów do zadowolenia nie mieli również posiadacze akcji Prokomu. Zdecydowanie odbijały za to Kęty, którym wczoraj zaszkodziła przecena aluminium. Spółka podała dobre wyniki, negocjuje zakup Huty Aluminium i planuje wypłatę dywidendy 3 zł na akcję.

Lepsze nastroje panowały na szerokim rynku. Średnie spółki powinny zachowywać się lepiej od giełdowych blue chipów. Liderami wzrostów w trakcie sesji były papiery Mostostalu Zabrze, Pagedu, Grupy Onet i Hogi. Wyróżniał się Getin po informacji, że spółka Leszka Czarneckiego prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia Banku Przemysłowego. Rosła cena Polfy. Amerykański Ivax, w odpowiedzi na podwyższenie oferty przez Recordati, podbił cenę za akcję polskiego producenta leków do 340 zł. Ponownie silnie zwyżkowała mięsna Duda, która była liderem wzrostów poprzednich sesji. Niewiele gorzej radziły

sobie stalowe walory: Stalprofilu i Stalexportu. Skalą zwyżki wyróżniał się też 7Bulls, który przeniósł się niedawno z fixingu do notowań ciągłych. Zyskiwał Projprzem po rekomendacji kupuj od DM BISE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Rynek , PO

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: nieprzekonywujące odbicie po czwartkowej przecenie