GPW: niewykorzystana szansa na wybicie w górę

  • PAP
opublikowano: 23-04-2021, 19:49

Główne indeksy GPW, po niewielkich zmianach na piątkowej sesji, zakończyły tydzień spadkami. Jak ocenia dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities Sobiesław Kozłowski, rynek nie wykorzystał w piątek kolejnej szansy na wybicie w górę, ale po obronie przez WIG20 wsparcia na poziomie 1.961 pkt., kwestia przyszłego trendu pozostaje otwarta.

"Mimo, że sesja zakończyła się neutralnie, a obroty nie były wysokie, to była ciekawa. Po raz kolejny nie udało się wybić z konsolidacji w górę, czemu na przykład mogła sprzyjać deeskalacja napięcia na linii Rosja-Ukraina. Korzystnie też wygląda indeks MSCI Poland, co również sugeruje, że przewagę na rynku powinni uzyskać kupujący. Choć WIG20 nie wykorzystuje na razie szans na wybicie w górę, to jednocześnie udało się obronić wsparcie na 1.961 pkt. Być może rozstrzygnięcie co do kierunku trendu zapadnie w przyszłym tygodniu" - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, Sobiesław Kozłowski.

Pierwsze godziny notowań WIG20 spędził w trendzie bocznym, w okolicach czwartkowego zamknięcia. Dopiero ok. godziny 14 indeks dużych spółek rozpoczął większy ruch - w ciągu godziny spadł ok. 20 punktów, żeby pod koniec notowań, kiedy mocno rosnąć zaczęły kursy na giełdach w USA, odrobić w całości straty. Na zamknięciu notowań indeks znalazł się na poziomie 1.986,63 pkt., tracąc wobec czwartkowego zamknięcia 0,16 proc.

Indeks WIG zakończył sesję na 59.355,67 pkt., niemal bez zmian w stosunku do czwartku. Lepiej wypadły indeksy spółek o mniejszej kapitalizacji - mWIG40 zyskał 0,28 proc. do 4.406,74 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,26 proc. kończąc notowania na 19.211,68 pkt.

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX zniżkował o 0,4 proc. W USA technologiczny Nasdaq rósł o 1,0 proc., a S&P 500 zwyżkował o 0,8 proc.

W perspektywie tygodnia wszystkie indeksy znalazły się na minusie, tracą od 0,8 proc.(sWIG80) do 1,7 proc.(mWIG40). Indeks WIG20 przez cały tydzień wiernie naśladował zachowanie niemieckiego DAX.

"Katalizatorem zmian może być zaplanowany na przyszły tydzień wyrok TSUE (29 kwietnia - PAP) w sprawie kredytów frankowych, który ma szansę ujednolicić orzecznictwo w tej sprawie. Innym czynnikiem jest rosnące tempo szczepień. To pozwala myśleć o otwieraniu kolejnych obszarów gospodarki. Za obraniem przez rynek wyraźnego trendu przemawiają też nastroje inwestorów, wśród których dominuje pewne zniechęcenie przedłużającą się konsolidacją. Jest podobnie jak w październiku zeszłego roku, kiedy przeważał pogląd, że nasz rynek to już właściwie nie ma szans, żeby się podnieść" - powiedział Kozłowski.

Obroty na GPW wyniosły ok. 1,0 mld zł, z czego 827 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Największy handel odbywał się na akcjach CD Projektu (121 mln zł) i Mercator Medical (113 mln zł).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Obydwie spółki w ostatnich tygodniach rozczarowywały inwestorów. CD Projekt kontynuował złą passę także w piątek - kurs akcji spadł o 1,4 proc. do 171,14 zł, pogłębiając 2-letnie minimum. Po zamknięciu czwartkowych notowań CD Projekt opublikował wyniki za 2020 r., które były zgodne z podanymi w połowie kwietnia szacunkami.

Na przeciwnym biegunie znalazł się w piątek Mercator. Kurs akcji wzrósł 9,9 proc. do 255 zł, przerywając serię ośmiu spadkowych sesji z rzędu, która sprowadziła notowania do najniższego poziomu od lipca 2020 roku. Mercator był liderem wzrostów w WIG20 w piątek i jedną z ośmiu spółek indeksu, które zakończyły sesję na plusie. Ponad 1 proc. wzrosły jeszcze notowania Tauronu, KGHM i LPP.

Najmocniej na wartości straciły w piątek akcje JSW - zniżkowały o 2,3 proc. do 30,36 zł.

O 2,3 proc. przecenione zostały akcje Orange Polska, które po dobrym początku tygodnia, w ciągu dwóch spadkowych sesji oddały cały zdobyty teren. Na zamknięcie sesji akcje kosztowały 7,07 zł.

O 0,6 proc. do 32,7 zł przecenione zostały akcje PKO BP. Inwestorzy ze spokojem przyjęli piątkową decyzję walnego zgromadzenia o utworzeniu funduszu o wartości 6,7 mld zł na pokrycie strat związanych z ugodami w sprawie kredytów walutowych.

W ujęciu sektorowym na GPW rosło 9 z 15 indeksów. Pod kreską znalazły się firmy paliwowe (jedyny indeks branżowy, który stracił ponad 1 proc.) i WIG-Leki. Z kolei wzrostom przewodziły spółki górnicze, chemiczne i z branży motoryzacyjnej. Wszystkie trzy indeksy branżowe zyskały ponad 1 proc.

W mWIG40 wzrostem o 4,5 proc. do 39,15 zł wyróżniły się akcje Ciechu. Ich kurs jest najwyższy od niemal roku. Spółka przedstawiła w czwartek prognozę, że w 2021 roku jej skonsolidowana EBITDA znormalizowana będzie się mieściła w przedziale 700–735 mln zł, co oznacza wzrost o ok. 20-25 proc. w stosunku do 2020 roku.

Po raz kolejny rosły także notowania Kęt (1,9 proc.) i Selvity (1,8 proc.). Obydwie spółki notowane są na najwyższych poziomach w historii.

Najmniej powodów do zadowolenia w grupie spółek z mWIG40 mieli w piątek akcjonariusze Play Way - w ramach rozwijającego się od stycznia trendu spadkowego, kurs zniżkował o 4,4 proc. do 491,60 zł.

Wśród firm z sWIG80 wzrostem o 5,65 proc. do 50,50 zł wyróżniło się Forte. Producent mebli szacuje, że skonsolidowany wynik EBITDA w pierwszym kwartale 2021 roku wyniósł 59 mln zł, czyli o 44 proc. więcej niż przed rokiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane