GPW: Nikt nie przeszkadza we wzrostach

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 29-06-2005, 11:17

Bardzo udana wczorajsza sesja w Stanach Zjednoczonych (DJ i Nasdaq zwyżkowały o ponad 1 proc.) okazały się dobrym pretekstem do otwarcia indeksów na plusie. WIG20 rozpoczął notowania od 0,3 proc. wzrostu (2036,08 pkt). Obroty są jednak marne. W centrum uwagi pozostaje decyzja Rady Polityki Pieniężnej, której należy się spodziewać najpóźniej o godz. 13.00.

Bardzo udana wczorajsza sesja w Stanach Zjednoczonych (DJ i Nasdaq zwyżkowały o ponad 1 proc.) okazały się dobrym pretekstem do otwarcia indeksów na plusie. WIG20 rozpoczął notowania od 0,3 proc. wzrostu (2036,08 pkt). Obroty są jednak marne. W centrum uwagi pozostaje decyzja Rady Polityki Pieniężnej, której należy się spodziewać najpóźniej o godz. 13.00.

Już dawno nie było tak różnorodnych opinii odnośnie możliwego ruchu, jak wykonają władze monetarne. Scenariusz bazowy, przyjmowany przez większość (która, jak wiadomo, lubi się mylić) to obniżka stóp procentowych o 25 pkt baz. i ewentualnie zmiana nastawienia na łagodne, czyli zakładające wyższe prawdopodobieństwo dalszych obniżek, niż podwyżek stóp. Witold Orłowski, szaf doradców ekonomicznych prezydenta stwierdził jednak w porannym wywiadzie, że nie będzie dla niego zaskoczeniem, jeśli Rada obniży stopy o 75 pkt baz. Przy całym szacunku dla profesora Orłowskiego, biorąc pod uwagę dotychczasowe raczej wstrzemięźliwe kroki RPP, taki rozwój wypadków jest raczej z gatunku science fiction.

Zaskoczeniem dla rynku nie powinno być natomiast ścięcie stóp o 50 pkt baz.

Tymczasem główny indeks warszawskiej giełdy już po 15 minutach zapikował poniżej wczorajszego zamknięcia, zaliczając minimum przy 2028,61 pkt. Tu nastąpiło odbicie, ale nie widać specjalnej ochoty do kupowania. Mniejszym graczom w ciągnięciu rynku nie będą jednak przeszkadzać zarządzający, wszak za chwilę kończy się półrocze. Po liderach wzrostów widać, kto dziś dominuje: do łask na chwilę powraca Prokom, który rośnie o 1 proc. (8 mln zł obrotu po godzinie sesji) po informacjach o uzyskaniu nowego zlecenia od ZUS. Branżowy konkurent, Computerland, pochwalił się wczoraj umową z TP na 27 mln zł. Dziś więc w górę, ale tylko o 0,8 proc. i przy mizernych obrotach. Wspomniana TP na minimalnym plusie i minimalnych obrotach. Banki również na zielono, ale obroty na żadnym z nich nie przekraczają 3 mln zł. Wyjątek – BZ WBK, gdzie poszły duże umówione transakcje.

Na szerokim rynku najwięcej zyskują ulubieńcy spekulantów: Instal i Arksteel (+ 4 proc.). Na dnie Energomontaż Pd., którego wykres cenowy formuje szeroką spadkową formację podwójnego szczytu.

Kamil Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: Nikt nie przeszkadza we wzrostach