GPW: Niskie obroty towarzyszą spadkom kursów akcji

(Artur Szymański)
opublikowano: 13-07-2006, 12:05

Spore spadki na Wall Street, po których dziś zniżkują indeksy giełd zachodnioeuropejskich, osłabienie walut naszego regionu i taniejąca nieco miedź powodują, że inwestorzy na GPW wstrzymują się z dalszym kupnem akcji. Z drugiej strony niechętnie sprzedają walory, co pokazuje wyraźny spadek obrotów.

Spore spadki na Wall Street, po których dziś zniżkują indeksy giełd zachodnioeuropejskich, osłabienie walut naszego regionu i taniejąca nieco miedź powodują, że inwestorzy na GPW wstrzymują się z dalszym kupnem akcji. Z drugiej strony niechętnie sprzedają walory, co pokazuje wyraźny spadek obrotów.

Przed południem WIG20 traci ponad 1,5 proc., czyli w podobnym stopniu co pozostałe indeksy europejskich giełd. Wyraźnie niższa jest aktywność inwestorów, co wskazuje na korekcyjny charakter sesji. Na akcjach czołowej dwudziestki spółek GPW handel sięga około 200 mln zł. Wczoraj o tej samej porze, gdy indeksy rosły, obroty były dwukrotnie wyższe. Nie ma więc na razie powodów do niepokoju.

Około 120 mln zł obrotów zapewniają dwie spółki – KGHM i PKN Orlen. Pierwsza z nich wczoraj podrożała bardzo mocno (+5,3 proc.), dziś natomiast traci niewiele mniej. Rano potaniała nieco miedź na londyńskiej giełdzie metali, ale kurs utrzymał się powyżej poziomu 8000 USD za tonę. Wczorajszy spadek kontynuuje natomiast PKN Orlen. Na akcjach pozostałych osiemnastu blue chipów obroty są śmiesznie niskie. Inwestorzy utrzymują pozycję czekając na ocieplenie klimatu giełdowego.

Ciekawiej jest wśród spółek małej i średniej kapitalizacji. Wczorajszy rajd pod górkę kontynuuje eCard. Pierwszego dnia giełdowej kariery akcje spółka zajmującej się obsługą płatności bezgotówkowych podrożały o 85 proc. Czwartek przynosi jak na razie zwyżkę o kolejne 25 proc. Udany dzień mają też posiadacze akcji Redanu, którego kurs zwyżkuje 4 proc. Odzieżowa spółka porozumiała się trzema bankami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia.

Zwyżkują notowania Unimilu po tym jak prywatny inwestor Maciej Zientara poinformował o zwiększeniu udziału w akcjonariacie producenta prezerwatyw z 7,94 proc. do 10,0 proc. Zaznaczył, że ma zamiar dalszego zwiększenia stanu posiadania po upływie trzech miesięcy, lub wcześniej w wyniku ogłoszenia wezwania. Dziś rozpoczęło się przyjmowanie zapisów do sprzedaży 2,06 mln akcji spółki w wezwaniu ogłoszonym przez Ansell Healthcare Europe po 50,00 zł za akcję.

ASZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / GPW: Niskie obroty towarzyszą spadkom kursów akcji