GPW: Nowy sondaż wyborczy mógł spłoszyć inwestorów

(Marek Druś)
opublikowano: 21-09-2005, 11:30

Początek środowej sesji przyniósł kontynuację wczorajszych spadków. Indeks WIG 20, który jeszcze niedawno ustanawiał kolejne historyczne rekordy rozpoczął notowania od 0,6-proc. przeceny. Blisko 0,5 proc. korektą dotknęła WIG na starcie dzisiejszych notowań.

Początek środowej sesji przyniósł kontynuację wczorajszych spadków. Indeks WIG 20, który jeszcze niedawno ustanawiał kolejne historyczne rekordy rozpoczął notowania od 0,6-proc. przeceny. Blisko 0,5 proc. korektą dotknęła WIG na starcie dzisiejszych notowań.

Ale takiego otwarcia sesji można był się spodziewać. Inwestorów, zwłaszcza zagranicznych, mogły zaniepokoić wyniki najnowszego sondażu wyborczego. Z opublikowanego w środę przez dziennik Fakt sondażu TNS OBOP wynika, że na PiS chce głosować 34 proc. ankietowanych, zaś na Platformę 32 proc. Do tej pory rynek był przekonany i przygotowany na zwycięstwo wyborcze PO.

Czyżby na parkiet wkradł się niepokój? Na pewno zapanowała większa ostrożność. Widać to chociażby po spadających obrotach. Po pierwszej pół godzinie handlu nie przekraczały 100 mln zł, podczas gdy wczoraj o tej porze było to 250 mln zł.

Ostrożność zagranicznych inwestorów widać po zachowaniu liderów warszawskiego parkietu. Motorem dzisiejszych spadku okazała się być TP SA. Już na starcie jej notowania traciły 3 proc. Telekomunikacja była jednym z liderów ostatnich wzrostów (tylko w tym miesiącu jej kurs skoczył ponad 10 proc.).Teraz inwestorzy zdają się realizować zyski.

Podobnie sytuację mamy w przypadku naszych największych banków. Notowania PKO BP rozpoczęły sesję od niespełna 1-proc. przeceny. Później było jeszcze gorzej. Kiepsko wyglądają także notowania Pekao SA. Po kilku minutach handlu akcje tego banku traciły ponad 1 proc.

Ale poranna korekta ominęła wiele spółek. Na pewno powody do zadowolenia mogą mieć akcjonariusze W.Kruk (+4,6 proc.) oraz Amrestu (+3,9 proc.). Inwestorzy chyba uwierzyli w poprawę koniunktury na rynku stalowym bo kolejną sesję drożeją akcje Drozapolu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / GPW: Nowy sondaż wyborczy mógł spłoszyć inwestorów