GPW: o wzrostach zdecydowały dobre wyniki fińskiej Nokii

Administrator
opublikowano: 24-01-2002, 16:42

Na przebieg czwartkowej sesji zarówno na GPW jak i innych europejskich giełdach największy wpływ miało podanie wyników przez fiński koncern Nokia. Kwartalne rezultaty spółki okazały się lepsze niż oczekiwano. Przełożyło się to niemal natychmiast na poprawę nastrojów na giełdach Starego Kontynentu, w tym na GPW, gdzie jeszcze na początku sesji dominowały spadki.

Na przebieg czwartkowej sesji zarówno na GPW jak i innych europejskich giełdach największy wpływ miało podanie wyników przez fiński koncern Nokia. Kwartalne rezultaty spółki okazały się lepsze niż oczekiwano. Przełożyło się to niemal natychmiast na poprawę nastrojów na giełdach Starego Kontynentu, w tym na GPW, gdzie jeszcze na początku sesji dominowały spadki.

Początek notowań w Warszawie przyniósł przewagę spadków, co było echem zwiększonej podaży podczas środowej sesji. WIG 20 zaczął dzień od zniżki o ułamek procenta. Do momentu podania wyników przez Nokię aktywność inwestorów była niewielka. Po ich przekazaniu notowania „nabrały rumieńców”. Drożały akcje większości blue chipów. Popyt rósł do połowy notowań, kiedy część inwestorów postanowiła zrealizować zyski i zaczęła sprzedawać akcje. Wypracowane wzrosty zostały umiarkowanie zniwelowane czego nie zmieniło nawet wzrostowe otwarcie na giełdach w USA.

Podczas czwartkowej sesji największym zainteresowaniem cieszyły się blue chipy oraz spółki z sektora TMT. Wśród telekomów dużym popytem cieszyły się akcje Netii. Wiązało się to z wiadomością o przesunięciu na czerwiec terminu przekazania ok. 33 mln EUR opłat koncesyjnych przez operatorów Netii.

W górę poszła cena papierów TP SA. Staniały tymczasem papiery Elektrimu. Przyczyniła się do tego wiadomość o zwołaniu przez jego zarząd NWZA w terminie o dwa miesiące późniejszym niż ten, którego domagali się akcjonariusze skupieni wokół BRE Banku.

Wśród blue chipów dużym popytem cieszyły się akcje PKN Orlen. Choć początek notowań nie wskazywał na tak zdecydowane zainteresowanie papierami spółki, wywołała je wiadomość o przełożeniu decyzji w sprawie sprzedaży pakietu akcji spółki węgierskiemu MOL-owi.

Wśród banków ponownie historyczne maksimum cenowe ustanowił kurs akcji Pekao. Przyczyniło się do tego m.in. niedawne potwierdzenia przez władze banku prognozy wyników na 2001 r.

Podczas sesji o ubiegłorocznych wynikach poinformował ING Bank Ślaski, co spowodowało zawieszenie notowań akcji spółki na kilkadziesiąt minut. Zysk banku był niższy niż oczekiwano. Spowodowało to spadek kursu jego udziałów. Pod koniec sesji rosnący popyt spowodował, że zamknęły one jednak sesję wzrostem.

W branży IT wyraźnym wzrostem wyróżniał się od początku notowań Sterprojekt. Największa wymiana miła miejsce jednak na papierach Prokomu i Softbanku, które zakończyły sesję zwyżką. Najsłabiej na tle pozostałych spółek sektora wyglądają notowania Computerlandu.

Zdrożały akcje Agory, która według nieoficjalnych informacji, dogadała się z BB Investments w sprawie odkupienia udziałów AMS. Akcje tego ostatniego staniały.

Mocno wzrósł kurs papierów 4Media. Taki wzrost kursu spółki wiązał się dotychczas z pojawiającymi się pogłoskami o pozyskaniu przez nią inwestora strategicznego.

Zdrożały akcje Budimeksu, które według analityków kupują fundusze emerytalne. Wzrostowi ceny papierów spółki służą także pogłoski o możliwości zwiększenia udziałów w niej przez Ferrovital, co wiązałoby się z koniecznością ogłoszenia wezwania na akcje Budimeksu.

Marek Druś, m.drus@pb.pl

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane