GPW obnażyła grubasa

KZ
opublikowano: 09-09-2010, 16:57

Wczoraj GPW przez pomyłkę ujawniła, jaką pozycję zajął duży gracz na rynku kontraktów na WIG20.

Tabela z wykazem poziomu koncentracji i - wyjątkowo - także rodzaju pozycji, jaką ma zajętą duży gracz, przez pomyłkę wisiała wczoraj wieczorem na stronach internetowych warszawskiej giełdy.

- Błąd szybko naprawiliśmy - mówi Marcin Przeszłowski z biura prasowgo GPW.

Sprawa jednak stała się głośna, zwłaszcza że w środę kurs najbardziej płynnego kontraktu na WIG20 wzrósł o ponad 50 pkt. Liczba otwartych pozycji (LOP) przekracza 100 tys., z czego aż 30-35 proc. (giełda podaje stopień koncentracji w przedziałach) przypadało na jednego inwestora.

- W najgorszym wypadku te kontrakty wygasną i posiadacz długiej pozycji zarobi. To, że jest to pozycja długa, nie gwarantuje iż rynek pójdzie w górę. Poza tym tego typu pozycje są zawsze jakoś powiązane z innymi instrumentami. Jeśli spojrzymy na zachowanie bazy w ostatnich trzech miesiącach to w następny piątek szykuje nam się płaskie zamknięcie. Dla mnie jest to wiadomość neutralna, choć bez wątpienia trend krótkoterminowy jest korzystny dla tego inwestora - ocenia Tomasz Jerzyk, analityk DM BZ WBK.

W przyszły piątek wygasa wrześniowa seria kontraktów. Spora cześć graczy roluje już pozycje na serię grudniową (FW20Z10).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW obnażyła grubasa