GPW odbije od dna

Jakub Ozdowski
opublikowano: 13-10-2008, 08:09

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że  warszawskie główne indeksy rozpoczną nowy tydzień od wzrostów. Na przewagę popytu wskazują rosnące kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy oraz odrabiające straty azjatyckie giełdy.

W poprzednim tygodniu, a zwłaszcza w piątek przez europejskie giełdy przetoczyła się fala wyprzedaży. WIG20 spadał w przepaść tracąc momentami około 14 proc. Wydaje się, że od jeszcze głębszej przeceny krajowe blue chipy ocaliły pozytywne sygnały z Wall Street. Tamtejsze główne indeksy mocno broniły się w pierwszej fazie sesji przed natarciem podaży.

Żeby zobrazować jak bardzo rozchwiany był tego dnia rynek warto zwrócić uwagę na piątkową sesję średniej przemysłowej DJ. Pierwszy raz w historii, amerykańskie blue chipy od dziennego minimum odrabiały nawet ponad 1000 pkt. Niestety, popyt utracił swoją pozycję w końcówce sesji i DJIA stracił ostatecznie 1,5 proc.

Inwestujący nad Wisłą przeżywali chwile grozy kiedy WIG20 na wyciągnięcie ręki zbliżał się do 1,8 tys. pkt. Poniedziałkowa sesja zapowiada się odreagowaniem ostatniej bardzo pesymistycznej. Chęć do odrabiania strat szczególnie mocno widać na azjatyckich parkietach, które z wyjątkiem m.in. chińskiego zyskują na wartości. W mało komfortowej sytuacji są inwestujący w Japonii, gdzie dzisiaj z powodu święta giełdy nie pracują. Kolejnym czynnikiem, który może napawać optymizmem są mocno zyskujące kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy. (O godz. 7:52 m.in. S&P futures idzie w górę o prawie 5 proc.).

Przeważnie bywa tak, że po gwałtownej burzy wychodzi słońce. Wszystko wskazuje na to, że warszawskie główne indeksy będą odrabiały straty. Poprzedni tydzień był bardzo męczący dla wielu inwestorów. Obecnie na rynku brakuje spokoju, który mógłby przełożyć się na odważniejsze decyzje handlujących nad Wisłą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Ozdowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / GPW odbije od dna