GPW odrobiła straty po danych makro w USA

Paweł Kubisiak
04-06-2001, 00:00

GPW odrobiła straty po danych makro w USA

Podczas piątkowych notowań zagraniczne rynki początkowo pogłębiły przecenę warszawskich indeksów, by pod koniec sesji dać sygnał do wzrostów. Sesja rozpoczęła się od nieznacznych tylko spadków wszystkich indeksów, jednak w trakcie notowań kursy większości spółek zaczęły mocniej zsuwać się w dół. Giełdzie nie pomogła nawet publikacja danych o deficycie obrotów bieżących w Polsce, znacznie lepszych od wcześniejszych prognoz.

Przyczyną spadków były zniżkujące giełdy europejskie oraz pozostające od rana w czerwonej strefie kontrakty na amerykańskie indeksy.

Spadki na GPW zwiększyły się, gdy na warszawski rynek przeniosła się z Eurolandu słaba koniunktura w sektorze TMT, wywołana przez holenderskiego operatora telekomunikacyjnego KPN.

Sytuację diametralnie odmieniły dane makro opublikowane za oceanem o 14.30 naszego czasu. Poziom bezrobocia w USA zmalał w maju do 4,4 proc. wobec oczekiwanych 4,6 proc., co natychmiast poprawiło sytuację na rynku amerykańskich kontraktów terminowych. W ślad za amerykańskimi kontraktami zaczęły rosnąć giełdy Eurolandu, a następnie giełda warszawska, która praktycznie odrobiła straty.

Przez całą sesję doskonale zachowywały się banki, z Pekao na czele, które zyskały na czwartkowej koniunkturze w sektorze finansowym na giełdach Europy.

Wśród zniżkujących spółek znalazły się Elektrim i KGHM. Na kurs Elektrimu niekorzystnie wpłynęły informacje o możliwym zwycięstwie Vivendi w konflikcie o PTC. Z kolei KGHM spada po obniżeniu rekomendacji przez Deutsche Bank, i nawet zapowiedź wypłaty dywidendy niewiele spółce pomogła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW odrobiła straty po danych makro w USA