GPW: Opór 1707 pkt na WIG20 odstrasza kupujących

23-08-2004, 13:30

Wczesnym popołudniem warszawskie indeksy weszły w nudnawą konsolidację. Sennej atmosfery na GPW nie są w stanie przezwyciężyć coraz wyraźniejsze wzrosty na rynkach Europy Zachodniej.

Indeksy giełd Eurolnadu zyskują już po ponad 1,5 proc. Na ich tle wzrost naszego WIG20 o około 0,2 proc. wygląda bardzo blado. Zgodnie z oczekiwaniami, popyt nie ma na razie siły wyjścia ponad poziom 1707 pkt, czyli wartość prostej pociągniętej po szczytach z ostatnich trzech miesięcy.

Pozytywnym zjawiskiem jest jednak to, że niepowodzenia kupujących nie wykorzystuje podaż. WIG20 utrzymuje się ponad poziomem 1700 pkt. Ponadto dobrym sygnałem jest to, że wzrostowi towarzyszą całkiem spore obroty. Na półmetku sesji przekroczyły 135 mln zł. Zdecydowaną większość z nich wypracowały największe spółki z TP na czele.

Telekomunikacja Polska w ostatnich kilku dniach należała raczej do spółek hamujących wzrost. Dziś jednak kurs rośnie przy wyraźnie wyższych obrotach niż pozostali giganci rynku. Dobrze prezentuje się też PKN Orlen, na kurs nie mają wpływu obrady komisji śledczej. Mocno w górę idzie kurs Stalexportu po piątkowej informacji, że Centrostal Warszawa – spółka zalezna emitenta podpisała umowę wartości 14 mln zł.

Słabsze są banki i sektor IT. Tanieją BZ WBK i BRE Bank, od rana bez zmian kwotowane są papiery Pekao chociaż CA IB podtrzymało rekomendację „kupuj” dla akcji banku. Poza Prokomem, reszta spółek IT notuje spadki – Softbank spada ponad 1,5 proc., w podobnym tempie tracą Techmex i Talex. Nieco lepiej wypada Computerland, który tanieje nieznacznie i to przy symbolicznym obrocie.

Powody do zadowolenia mają akcjonariusze Kogeneracji i MPEC Wrocław. Walory pierwszej ze spółek cieszą się powodzeniem już od początku sierpnia. Podczas ostatnich sześciu sesji inwestorzy realizowali zyski, ale dziś kurs znowu mocno idzie w górę. Najwyższym na rynku wzrostem może się pochwalić MPEC. Spółka nie informowała o istotnych wydarzeniach, ale na rynku krąży pogłoska, że przygotowany został raport z wyceną akcji spółki na potrzeby jej prywatyzacji.

Mocno w dół idą kursy czterech spółek, na które w ostatnich kilku dniach należały do ulubieńców spekulantów - walory TU Europa tracą ponad 35 proc., Bauma tanieje o około 20 proc., Capital Partners (w piątek wzrost o 400 proc.) spada przeszło 15 proc., a Manometry - o 10 proc. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: Opór 1707 pkt na WIG20 odstrasza kupujących