GPW: ostatni kwadrans sesji zmienił obraz rynku

16-04-2003, 17:09

Przez niemal całe środowe notowania na GPW niewiele się działo. Większość akcji zmieniała ceny w niewielkim zakresie. Dopiero w ostatnich minutach notowań inwestorzy zaczęli się energicznie pozbywać akcji. Dzięki popytowi na papiery mniejszych spółek TechWIG uratował się jednak przed spadkiem.

Nastroje na europejskich giełdach ponownie kształtowały wiadomości z USA, gdzie trwa festiwal wyników kwartalnych. Wiadomości przekazane przez Microsoft i Intel nie były złe, co zapowiadało kolejną udaną sesję na giełdach Starego Kontynentu. Rynki rozpoczęły środowe notowania wzrostami, ale dość szybko popyt zaczął słabnąć.

Środowa sesja na GPW potoczyła się zgodnie ze scenariuszem przedstawionym przez część analityków. W pierwszych minutach notowań inicjatywa należała do popytu. WIG20 zaatakował opór na poziomie 1131 pkt. i przez krótki czas utrzymywał się ponad nim. To było jednak wszystko, na co było stać tego dnia popyt. W miarę upływu kolejnych minut sesji kursy coraz większej grupy spółek zaczęły słabnąć. Ostatecznie indeks krajowych blue chipów zatrzymał się na wsparciu, które wyznaczał poziom wtorkowego zamknięcia. Ożywienie handlu dało się zauważyć dopiero krótko przed rozpoczęciem notowań na Wall Street. Zapowiedź wzrostu amerykańskich rynków wywołała niewielki ruch w górę indeksów GPW. Rozejście się w przeciwnych kierunkach Dow Jonesa i Nasdaqa w pierwszych minutach sesji odebrało inwestorom z GPW chęć większych zakupów. Ostatnie minuty notowań całkowicie zdominowała podaż.

Większość akcji dużych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie notowała w trakcie środowej sesji umiarkowane zmiany cen. Papiery TP SA, czy Pekao, na których zrealizowano większą część obrotów rynku, podrożały o ułamek procenta. Mocno staniały akcje KGHM, którego rada nadzorcza mogła się zapoznać z wstępnymi ustaleniami kontroli NIK w sprawie ‘kongijskich’ inwestycji spółki. Z przecieków wynika, że doszło do wykrycia poważnych nieprawidłowości. Większa podaż papierów spółki nastąpiła jednak dopiero w ostatnich minutach notowań.

Przez większą cześć sesji wyraźną zmianą kursu wyróżniały się na tle innych dużych spółek rynku akcje PKN Orlen. W ostatnich minutach notowań wzrost ceny papierów płockiego koncernu został całkowicie zniwelowany i ostatecznie na zamknięciu notowano je po cenie z wtorkowego zamknięcia. W czwartek odbędzie się NWZA spółki.

Przy niewielkim spadku kursu TP SA i neutralnym finale notowań papierów Prokomu i Softbanku, wzrost TechWIG-u na zamknięciu środowej sesji to zasługa utrzymującego się przez cały dzień popytu na akcje mniejszych spółek nowych technologii. Większymi wzrostami zakończyły się notowania Optimusa, Comarchu i Szeptela. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się akcje tego ostatniego. Inwestorzy wiążą duże nadziej z nowymi akcjonariuszami spółki, którzy przeprowadzili ostatnio zmiany w jej władzach. Planowane jest podobno rozszerzenie jej działalności.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: ostatni kwadrans sesji zmienił obraz rynku