GPW: otwarcie pod znakiem reakcji na wczorajsze dane o inflacji

(Artur Szymański)
15-03-2005, 09:39

Wczorajsze dane o inflacji mogą nieco pomóc bykom, ale nie należy się spodziewać masowego kupna akcji. Ataku zagranicy nie będzie. Sukcesem posiadaczy akcji będzie samo zahamowanie korekty.

Wczorajsze dane o inflacji mogą nieco pomóc bykom, ale nie należy się spodziewać masowego kupna akcji. Ataku zagranicy nie będzie. Sukcesem posiadaczy akcji będzie samo zahamowanie korekty.

Wczoraj inwestorzy nie doczekali się publikacji przez GUS danych o lutowej inflacji. Zareagują więc na nie dopiero dziś. Teoretycznie powinna to być reakcja pozytywna, bo rynek znów został mile zaskoczony. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym wzrosły o 3,6 proc., przy prognozach zawierających się w przedziale 3,8-4,1 proc.

Wystarczy przypomnieć co działo się przed miesiącem po zaskakująco dobrych danych o inflacji. Spodziewano się, że inflacja wyniesie 4,6 proc., tymczasem wyniosła ona 4,0 proc. (nota bene GUS skorygował wczoraj te dane do 3,7 proc.). Zagraniczni inwestorzy przystąpili do masowych zakupów akcji licząc na obniżkę stóp procentowych przez RPP. Wczorajsze dane o inflacji są kolejnym argumentem za ścięciem stóp procentowych o 50 pkt bazowych.

Mimo wszystko nie należy się raczej spodziewać powtórki z rozrywki, jaką zafundowała zagranica miesiąc temu. A przynajmniej nie w tym tygodniu. W piątek wygasa marcowa seria kontraktów terminowych i gracze będą się przesiadać na serię czerwcową. W tych warunkach łatwo będzie o kilka „sesji cudów” na rynku kasowym.

Później jednak (pod koniec miesiąca) nie należy wykluczyć, że indeksy zostaną podciągnięte w okolice szczytów, choć nie spodziewałbym się ich poprawienia. Im bliżej do wyborów, tym na wadze zyskiwał będzie negatywny dla rynków czynnik polityczny. Ewentualne więc podciągnięcie indeksów zostanie wykorzystane do rozpoczęcia dużej korekty z wyższego poziomu. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: otwarcie pod znakiem reakcji na wczorajsze dane o inflacji