GPW: początek powinien przynieść niewielkie wzrosty

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 27-03-2002, 09:38

Dzisiejsza sesja powinna rozpocząć się niewielkimi wzrostami głównych indeksów giełdowych. Utrzymanie pozytywnej tendencji zależeć będzie w dużym stopniu od koniunktury na rynkach zachodnich. Wczorajsze sesje były bardzo udane, szczególnie na parkietach Starego Kontynentu. Oceny rynku wśród graczy bardzo się poprawiły po publikacji wskaźnika Ifo, odzwierciedlającego nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. Wzrost w kolejnym miesiącu sygnalizuje, że gospodarka jest na dobrej drodze do wyjścia z kryzysu. Sygnał ten może jednak działać krótkoterminowo, gdyż w tej sytuacji nad inwestorami zaczyna roztaczać się widmo zmiany nastawienia banków centralnych do polityki monetarnej czyli możliwej podwyżki stóp. W końcu sesji na GPW nadeszły wieści zza oceanu gdzie opublikowana wartość Consumer Confidence wzrosła znacznie powyżej oczekiwań analityków. Dzięki temu Wall Street zanotowała zwyżki na wczorajszej sesji.

Mniejsze znaczenie dla sytuacji na GPW powinno mieć posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i publikacja dzisiejszej decyzji RPP. Na rynku przeważa opinia, że RPP utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Oczywiście niespodziewana redukcja wywołałaby entuzjastyczną reakcję, a przed publikacją można spodziewać się spekulacyjnych ruchów.

Do końca miesiąca pozostały dwie sesje. Gracze mogą liczyć także na próby „window dressing” na rodzimym rynku. Pierwszy kwartał roku unaocznił w jak ogromnym stopniu koniunktura na giełdzie zależy od otwartych funduszy emerytalnych. Co do skutków takiego stanu rzeczy zdania są podzielone. Jednak w ostatnim czasie wystarczy informacja agencyjna o przelewie kolejnych środków z ZUS do OFE, aby wywołać impuls wzrostowy i spekulacyjną grę pod spodziewane zakupy funduszy.

Dwie spółki decydują obecnie o nastawieniu do rynku: TPSA i Elektrim. Wczorajsza sesja pokazała, że podaż wciąż trzyma walory narodowego operatora w mocnym uścisku. Ciekawie było na Elektrimie, który nadzwyczaj szybko otrząsnał się po krytycznej rekomendacji banku SSSB.

WIG 20 obronił we wtorek psychologiczny poziom 1,3 tys. punktów. Wydaje się jednak że pomimo lekkiej poprawy koniunktury nie zdoła przekroczyć istotnych barier podażowych (poziom 1350 punktów), które pozwoliłyby z większym optymizmem oczekiwać na rozpoczęcie drugiego kwartału.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: początek powinien przynieść niewielkie wzrosty