GPW: początek tygodnia pod znakiem sporych spadków

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 17-11-2003, 11:05

Początek tygodnia na warszawskiej upływa pod znakiem sporego spadku. Jest on efektem znacznego pogorszenia nastrojów na rynkach światowych. Pod naporem podaży są TPSA, PKN oraz KGHM i Prokom, które jako jedne z ostatnich podawały wyniki. Zadowalające rezultaty były już w cenie. Poranne notowania na giełdach zachodnioeuropejskich nie pomagają posiadaczom akcji, którzy znajdują się w coraz trudniejszej sytuacji. Indeks największych spółek WIG 20 rozpoczął poniżej wsparcia znajdującego się powyżej 1550 pkt. Wciąż nie należy wykluczać, że kupujący będą próbować powstrzymać przecenę.

Okazuje się, że zadowalające wyniki to za mało aby przynajmniej uniknąć spadków. Przekonują się o tym Prokom i KGHM. Skonsolidowany zysk netto Prokomu w III kw. 2003 roku wyniósł 10,2 mln zł, a po trzech kwartałach br. przekroczył 39,5 mln zł. Analitycy ocenili wyniki spółki i całej grupy kapitałowej jako zadowalające. Z kolei zysk netto grupy KGHM w III kw. 2003 roku wyniósł 69,88 mln zł, po trzech kwartałach 2003 wzrósł do 168,76 mln zł z 72,91 mln zł rok wcześniej. Dialog wciąż mocno osłabia wyniki grupy, ale należy zwrócić uwagę, że spółka ogranicza poziom strat. Wyniki skonsolidowane KGHM Polska Miedź S.A. są zgodne z powszechnymi oczekiwaniami i przybliżają do realizacji prognozy 300 mln zł zysku na koniec roku.

W piątek swoje wyniki jako ostatni z największych spółek podał KGHM. Spółka nie zawiodła oczekiwań, które były znaczne w efekcie wyjątkowo sprzyjającej koniunktury dla kombinatu. Wyniki miedziowej spółki nie będą więc impulsem do kupna akcji. Od początku listopada na warszawskiej giełdzie panował marazm i wyczekiwanie na zakończenie okresu raportowania wyników. Niewykluczone, że ulga związana z tym faktem może wywołać impuls do zakupów. Rynek szykował się do tego utrzymując wartość indeksu największych spółek powyżej wsparć nieco ponad 1550 pkt. Nie będzie jednak mowy o zdecydowanej poprawie nastrojów na rynku bez wiarygodnego pokonania przez WIG 20 poziomu 1600 pkt. Szanse na realizację tego scenariusza może pokrzyżować pogorszenie nastrojów na światowych rynkach akcji.

Ochłodzenie nastrojów rozpoczęło się jeszcze w piątek za oceanem, gdzie indeksy zaliczyły znaczne straty. Obserwatorzy rynku wskazują na coraz wyraźniejsze kształtowanie się formacji tzw. klina zwyżkującego, szczególnie na wykresie S&P 500. Może to być preludium do zakończenia dotychczasowego trendu wzrostowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: początek tygodnia pod znakiem sporych spadków