GPW: pod koniec dnia WIG 20 ponownie ruszył w górę

Marek Druś
04-12-2001, 15:17

Sytuacja na GPW uległa lekkiej poprawie. Choć WIG 20 miał trudność z pokonaniem poziomu 1266 pkt., w końcu mu się to udało. Nadal handlowane są głównie blue chipy. W porównaniu z pierwszą połową sesji wzrósł popyt na akcje banków.

Utrzymujący się od początku notowań wzrost głównych indeksów jest przede wszystkim zasługą niesłabnącego popytu na akcje telekomów. Rynek ciągnie w górę od początku notowań wzrost kursu TP SA, przecenionej podczas wczorajszej sesji po wiadomości o decyzji URT w sprawie rozliczeń międzyoperatorskich, niekorzystnych dla spółki.

W drugiej części sesji wzrosło zainteresowanie akcjami Elektrimu. W jego przypadku mamy do czynienia ze zrównoważeniem rynku, co przy znacznych obrotach wymiany papierów spółki daje w efekcie niewielką zmianę kursu.

Wyraźnie wzrósł kurs akcji Netii, spada natomiast Szeptela, co można wiązać z nieoczekiwaną rezygnacją z zajmowanego stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej spółki.

Od rozpoczęcia sesji drożeją akcje PKN Orlen. To prawdopodobnie skutek pogłosek o możliwości wrogiego przejęcia spółki, które sugerował w poniedziałek minister Wiesław Kaczmarek.

Mocno drożeją udziały Polfy Kutno. 10 grudnia upływa termin badania sytuacji spółki przez jej potencjalnych inwestorów. Jeden z nich ogłosi prawdopodobnie wezwanie na akcje spółki.

W branży IT największym popytem cieszą się przecenione w poniedziałek akcje Prokomu, Computerlandu i Softbanku. W przypadku tego ostatniego korzystny efekt mogła wywołać wiadomość o rozpoczęciu działania przez TDC Internet Polska w który Softbank jest zaangażowany przez spółkę zależną Net2Net.

W górę poszły w drugiej część sesji ceny udziałów banków. Do drożejących od rozpoczęcia notowań Pekao i PBK, dołączył BPH. Dwa ostatnie już w styczniu wystąpią na GPW jako jeden bank, po mającej znaleźć finał fuzji obu spółek.

Wycofanie się rządu z VAT w budownictwie poprawiło wycenę papierów większości spółek. Najwyraźniejszy wzrost kursu notują akcje Cersanitu, PIA Piaseckiego i Mostostalu Export.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: pod koniec dnia WIG 20 ponownie ruszył w górę