GPW: podaż zdominowała przebieg wtorkowej sesji

opublikowano: 05-02-2002, 16:40

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie toczyła się w atmosferze pogłębiających się przecen większości papierów. Przez niemal całą sesję spadki były wyraźne, ale ostatnie półtorej godziny notowań zwiększyło je w stopniu, który sprowadził wartość WIG 20 do poziomu z połowy stycznia.

Staniała większość blue chipów. Rynek ciągnęła w dół wyprzedaż papierów TP SA, PKN Orlen i Pekao. Obroty papierami tych trzech spółek miały ok. 75 proc. udziału w handlu całego rynku. Po raz kolejny sesję zdominowała wymiana papierów PKN Orlen. Właściciela zmieniło ok. 2,8 mln akcji koncernu. Obroty handlu udziałami spółki przekroczyły 125 mln zł.

Spadła cena papierów KGHM. W wypowiedzi dla Reutersa rzecznik spółki powiedział, że spodziewa się ona 50-70 mln zł zysku w tym roku. W grudniu ubiegłego roku prezes spółki prognozował, że jej zysk sięgnie w 2002 roku 100 mln zł.

W branży telekomunikacyjnej poza TP SA wyraźnie spadła cena udziałów Elektrimu i Netii. Udziały pierwszej ze spółek taniały w związku z oczekiwaniem na wynik wtorkowych obrad jej rady nadzorczej, która miała dokonać ewentualnych zmian w zarządzie Elektrimu.

Akcje Netii również wyraźnie staniały. W czasie wtorkowej sesji NWZA spółki zdecydowało o przesunięciu na 19 lutego terminu decyzji o emisji akcji spółki. Ponieważ takiego rozwiązania oczekiwano, nie spowodowało to właściwie żadnej reakcji rynku.

Wyraźnie staniały akcje Orbisu, który w poniedziałek po sesji przedstawił swoje kwartalne i roczne wyniki. Rozczarowały one inwestorów, co przełożyło się na wyprzedaż udziałów spółki.

W branży finansowej od rozpoczęcia notowań spadkiem kursu wyróżniały się akcje Banku Zachodniego WBK. Choć władze spółki zapowiedziały zdecydowaną poprawę jej wyników już w tym roku, inwestorzy potraktowali to dość sceptycznie. Wydaje się, że zadecydowała o tym strata, którą bank zakończył ostatni kwartał.

Choć atmosfera rynku sprzyjała zniżkom, przez całą sesję opierał się im kurs udziałów Kredyt Banku. Analitycy podkreślali, że choć spółka przedstawiła dość słabe wyniki ostatniego kwartału, kurs jej akcji będzie utrzymywał się na poziomie 19 zł.

Wbrew nastrojom, które zdominowały rynek, niemal przez całą sesje drożały akcje spółek, które powstały po podziale Optimusa. Udziały Grupy Onet zdrożały umiarkowanie, większą zwyżką ceny cieszyły się papiery Optimus Technologie. Popyt na akcje drugiej ze spółek był wynikiem poniedziałkowej przeceny, która zredukowała ich kurs o kilkanaście procent.

Na zaknięciu nie zmieniła się cena akcji Frantschach Świecia. W trakcie sesji umiarkowanie taniały mimo tego, że spółka poinformowała przed rozpoczęciem notowań o przeznaczeniu 84 mln zł na wypłatę dywidendy.

Niesłabnącym popytem cieszyły się od początku sesji akcje 4Media, które poniedziałkowe notowania zakończyły kilkunastoprocentowym wzrostem. Tak znaczne zainteresowanie akcjami spółki to po pierwsze skutek zapowiedzi poprawy jej wyników, po drugie skutek wiadomości o planach inwestycyjnych, jakie ma wobec 4Media fundusz GEM Global Yeld Fund.

Marek Druś, m.drus@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Akcje , Ceny , Cena , PO , Rynek

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: podaż zdominowała przebieg wtorkowej sesji