GPW: Pokusa realizacji zysków jest silna

Konrad Sobiecki
opublikowano: 21-07-2009, 08:18

Wczorajsza sesja zaskoczyła pod kilkoma względami. Wzrosty okazały się jednymi z większych w tym roku, a WIG20 zaatakował psychologiczny poziom 2000 pkt. Czeka nas powtórka z rozrywki czy też odreagowanie?

Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się od prawdziwego hurraoptymizmu. GPW wspierały zagraniczne parkiety, rynek surowcowy, a także informacja o zdobyciu kapitału dla  pożyczkodawcy CIT Group. Atmosferę od rana poprawiały też wyceny kontraktów na amerykańskie indeksy. Ostatecznie GPW stała się liderem wzrostów na światowych parkietach.

Rynek wierzył też w siłę S&P, który znalazł się blisko bardzo mocnego oporu, 945 pkt. Atak na poziom powiódł się, ale trzeba poczekać na jego potwierdzenie, ponieważ nie poparły go obroty, a i przebicie wynosi zaledwie 6 pkt (wzrost wyniósł 1,1 proc.). Pozostałe istotne indeksy: DJ i Nasdaq, zakończyły sesje odpowiednio 1,4 i 1,2 proc. nad kreską.

Optymistyczną atmosferą zaraziły się również rynki azjatyckie, gdzie większość indeksów w godzinach porannych notuje wzrosty.  Jeżeli dobra passa utrzyma się, WIG20 czeka próba przeforsowania ważnego poziomu z 12 czerwca (2041 pkt.). To otworzyłoby drogę do dalszych wzrostów. Nie jest powiedziane, że nastąpi to dzisiaj, ale w ciągu najbliższych dni taki scenariusz wydaje się jak najbardziej realny.

Na wtorkowej prawdopodobna wydaje się próba odreagowania wczorajszej zwyżki. Inwestorzy mogą czuć się lekko zawiedzeni wczorajszym zakończeniem handlu na Wall Street. Mogą mieć też silną pokusę zrealizowania krótkoterminowych zysków.

Wpływ na przebieg wtorkowej sesji na GPW będą miały z pewnością wieści zza Oceanu. Tym razem rynki będą wyczekiwać publikacji wyników kwartalnych gigantów. Przed 15.30. czasu polskiego podadzą je m.in. Caterpillar, DuPont, Coca-Cola i United Technologies. Na sam koniec sesji na GPW znaczenie może mieć przemówienie szefa Fedu. Ben Bernanke w komisji Izby Reprezentantów ds. usług finansowych przedstawi sprawozdanie z półrocznej pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / GPW: Pokusa realizacji zysków jest silna