GPW: Polnord na celowniku grubych ryb

opublikowano: 29-03-2007, 16:11

Na około pół godziny przed końcem czwartkowej sesji na GPW Polnord pozostaje niekwestionowanym liderem klasyfikacji spółek pod względem wartości obrotów. Inwestorzy wypychają portfele akcjami dewelopera po  prognozach niebotycznych zysków z czekających na realizację projektów.

Szczegółowo o sprawie pisaliśmy w środę (patrz link). Dziś warto zwrócić uwagę na reakcję giełdowych inwestorów. Już wczoraj była ona bardzo entuzjastyczna - kurs poszybował o 32,8 proc. przy drugim w historii spółki wolumenie 441,6 zł (wartość obrotów 175 mln zł). Najwyższą wymianę 1,06 mln szt. zanotowano 15 grudnia. Jednak wówczas kurs spółki kierowanej przez Zbigniewa Okońskiego (na fot.) spadał.

Apetyty graczy rosną jednak w miarę jedzenia. Co prawda zwyżka notowań jest skromniejsza niż środowa, ale około 11-proc. wzrost wartości akcji i tak robi duże wrażenie. Jeszcze jednak większe sprawa wolumen wymiany, który o godzinie 16 przekracza 610 tys. papierów. Za jedną akcję płaci się około 236,8 zł, co przekłada się na najwyższą dziś wartość handlu ponad 280 mln zł.

Drugą spółką w tej klasyfikacji jest PKN Orlen, który ma na koncie przeszło 170-mln wartość obrotów. Dysproporcja jest więc bardzo duża zważywszy na kapitalizację obu firm. W dużej mierze dzięki Polnordowi wartość handlu wszystkimi spółkami tworzącymi indeks WIG przekracza już 2 mld zł, podczas gdy łączna wartość obrotów walorami komponentów WIG20 nie przekracza nawet 730 mln zł. ASZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane