GPW ponownie przyjmie wyczekującą postawę

Przemek Barankiewicz
29-05-2001, 09:14

Dzisiejsza sesja na GPW nie powinna się różnic od poniedziałkowej. Rynek wyraźnie wyczekuje na efekty posiedzenia RPP, które poznamy w środę. Obrót na giełdzie zamarł, osiągając wczoraj najniższy poziomo od blisko 3 miesięcy.

Chociaż obniżka stóp byłaby na rękę przedsiębiorcom i rządowi, który już zadeklarował zmniejszenie wydatków budżetu na ten rok, RPP pozostanie nieubłagana. Inflacja bazowa była w kwietniu znacznie wysoko, a wskaźnik ten pozostaje kluczowy dla polskich monetarystów.

Marazm na rynku nie oznacza, że niektóre papiery nie mogą pozostać chwilowymi bohaterami GPW. Nadal niewyjaśniona pozostaje kwestia Elektrimu, a inwestorzy czekają na zwiększenie atrakcyjności ofert Vivendi i Deutsche Telekom. Wiele ciekawego dzieje się ostatnio z akcjami spółek oponiarskich. Stomil potwierdził, że Michelin chce kupić akcje spółki od niektórych inwestorów mniejszościowych. Wczorajsza skala obrotów papierami Dębicy sugeruje, że także Goodyear może być zainteresowany zwiększeniem pakietu akcji w polskiej firmie.

Radzę uważnie śledzić kursy Mostostalu Zabrze i Piaseckiego. Fuzja jest już praktycznie przesądzona. Na rynku pojawiły się pierwsze analizy ewentualnego parytetu wymiany akcji. CDM Pekao zaskoczył zupełnie rynek sugerując aż 1,44 do 1 na korzyść Piaseckiego.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW ponownie przyjmie wyczekującą postawę