GPW popadła w trend horyzontalny

Robert Kurowski
opublikowano: 03-07-2000, 00:00

GPW popadła w trend horyzontalny

Ubiegły tydzień był kolejnym, czwartym, w którym na zamknięciu zmiany wartości indeksów oscylowały wokół jednego procenta. Mimo małej euforii podczas pierwszych sesji tygodnia, w miarę zbliżania się do istotnego poziomu oporu (dla WIG-u 20 na poziomie 2076- -2100 punktów) słabł zapał do kupowania akcji i przeważać zaczęła strona podażowa. W efekcie bilans zamknięcia jest podobny do poprzednich — utrzymuje się tym samym trend horyzontalny.

NAJWIĘKSZY wpływ na tendencję zaobserwowaną w ostatnich dniach miały spółki teleinformatyczne i wchodzące w skład indeksu TECHWIG. Zwyżka podczas sesji poniedziałkowej i wtorkowej była zaskakująca, gdyż zza oceanu dochodziły już niepokojące sygnały o fundamentalnej i rynkowej przecenie tego sektora. Inwestorzy ostrożnie podchodzący do minihossy w trendzie horyzontalnym mają obecnie dobrą pozycję wyjściową, w sytuacji gdy kursy prawie wróciły do punktu wyjścia i nie jest jeszcze przesądzona tendencja rynku po wyjściu z trendu bocznego.

POZA wymienionymi wcześniej spółkami na uwagę zasługuje fakt znacznej przeceny wśród firm budowlanych (WIG Budownictwo w ciągu tygodnia spadł o 4,5 proc.) i koniec oferty PKN ORLEN. Przyczyny spadku kursów wśród spółek sektora budowlanego należy upatrywać w nie najlepszej koniunkturze na rynku usług budowlanych oraz przejściu poszczególnych firm przez inwestorów strategicznych. Spadek free float oraz niepewność co do dalszych zamierzeń nowych właścicieli stanowi obecnie czynnik ryzyka, a jak widać na przykładzie innych firm, w takich przypadkach interesy akcjonariuszy mniejszościowych są lekceważone.

ZE WSTĘPNYCH informacji wynika, że PKN sprzedał się bardzo dobrze, zwraca tylko uwagę dość niska wycena akcji dokonana przez dużych inwestorów i potencjalne możliwości zarobku dla inwestorów indywidualnych. Wydaje się, że ponad 40 mln akcji kupionych po cenie 18,45 zł może przez kilka sesji zdominować obroty i czynnik ten w połączeniu z przyszłotygodniowymi danymi na temat wysokości deficytu obrotów bieżących w maju może zdominować wydarzenia najbliższych sesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu