GPW: popyt rośnie, WIG 20 zaatakował opór na 1162 pkt.

opublikowano: 28-10-2002, 13:09

Na warszawskiej giełdzie popyt nadal nie zamierza oddać inicjatywy. Krajowi inwestorzy kupują akcje zachęcani do tego dobrymi sygnałami z rynków zagranicznych, które od rozpoczęcia poniedziałkowych notowań cieszą się wyraźną przewagą wzrostów. Drożeją blue chipy, szczególnie te, które ostatnią sesji zakończyły ‘poniżej kreski’. WIG 20 znalazł się w pobliżu ważnego oporu w okolicy 1162-1170 pkt.

Dobre wiadomości z rynków zachodnioeuropejskich zachęciły krajowych inwestorów do kupowania akcji. Przy największym udziale w obrotach rynku wyraźnie rośnie kurs papierów TP SA. Po dwóch godzinach dzisiejszych notowań wolumen ich wymiany był zbliżony wielkością do notowanego na zamknięciu piątkowej sesji. Dobrą wiadomością dla posiadaczy papierów TP SA była zapowiedź BGŻ sprzedaży pakietu akcji spółki wybranemu inwestorowi. Rynek obawiał się, że w przypadku sprzedaży na GPW znaczna podaż papierów spowoduje spadek kursu akcji spółki.

Drożeją akcje banków. Wzrostem kursu wyróżnia się szczególnie BRE Bank, najmocniej przeceniony w branży podczas piątkowych notowań. Wyraźnie idzie w górę cena papierów PBHPBK i Pekao.

Drożeją wyraźnie akcje KGHM. Inwestorzy kupują akcje lubińskiego kombinatu w związku z gwałtownym wzrostem cen miedzi wywołanym wiadomością o możliwości zmniejszenia jej podaży po zamknięciu jednej z kopalni w USA.

Przy obrotach ustępujących wielkością jedynie TP SA rośnie cena papierów PKN Orlen. Nafta Polska poinformowała w poniedziałek przed sesją o potwierdzeniu przez płocki koncern i Rotch Energy warunków oferty kupna 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej. PKN Orlen zapowiedział również, że zamierza uczestniczyć prywatyzacji Naftobaz i PGNiG.

Już drugi tydzień drożeją akcje Netii. Popyt na nie rośnie od momentu zawarcia porozumienia miedzy zarządem spółki a wierzycielami mniejszościowymi, którzy zgłosili wcześniej zażalenie do uchwalonego układu.

Niewielki spadek kursu notuje Prokom mimo że akcje spółki drożały w pierwszej części sesji. W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza wyraziła niezadowolenie w związku ze złym funkcjonowaniem systemu informatycznego zainstalowanym przez spółkę, który miał ułatwić liczenie głosów po wyborach samorządowych.

Nadal wyraźnie drożeją akcje Mostostalu Zabrze. W ubiegłym tygodniu spółka poinformowała o zdobyciu certyfikatu umożliwiającego jej udział w przetargach na realizowanie inwestycji NATO. Podpisała również wartą 16 mln zł umowę na montażu urządzeń technologicznych w Gorlicach.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: popyt rośnie, WIG 20 zaatakował opór na 1162 pkt.