Czytasz dzięki

GPW powoli odrabia straty, w czwartek możliwa kontynuacja zwyżek

Piotr Krawczyński, TFI PZU, ISBnews
opublikowano: 30-07-2015, 09:25

Po poniedziałkowym spadku indeksu WIG20 do najniższego od 2012 roku poziomu, wskaźnik ten powoli odrabia straty.

W środę największe spółki zyskały na zamknięciu ponad +0,8 proc. Dobrze radziły sobie także pozostałe indeksy: WIG zakończył dzień zwyżką o +0,73 proc., mWIG 40 o +0,87 proc. a sWIG80 o niespełna +0,3 proc. Wobec dobrych nastrojów panujących zarówno wśród warszawskich inwestorów jak i na głównych parkietach, w czwartek należy spodziewać się kontynuacji zwyżek.

Wczoraj na czele spółek zyskujących na wartości znalazły się, kolejną sesję z rzędu, banki. Subindeks GPW skupiający te podmioty, który od maja stracił ponad -16 proc., wzrósł w środę o +2,34 proc. Dzień wcześniej było to +1,72 proc. Co przyczyniło się do nagłej zmiany stanowiska inwestorów do tej branży? W głównej mierze polityka.

Obserwowane w ostatnich tygodniach spadki banków były wynikiem zapowiedzi ich opodatkowania. Do tej pory zakładano, że nastąpi to już w przyszłym roku. Tymczasem na rynek dotarła informacja, że ewentualne wprowadzenie podatku może mieć miejsce "dopiero" w 2017 roku. To oznacza więcej czasu na dostosowanie się do zmiany a także wyższe zyski w przyszłym roku.

Głównym wydarzeniem minionego dnia, w ocenie globalnych graczy, było posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. W komunikacie po nim wskazano na poprawę zarówno na rynku pracy jak i nieruchomości. Choć podwyżka stóp procentowych za oceanem jest we wrześniu mało prawdopodobna, to wczorajsza informacja wcale jej nie wyklucza.

Dzisiaj ponownie uwaga inwestorów skupi się na USA. Po południu, oprócz cotygodniowej liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, poznamy wstępny odczyt PKB za II-gi kwartał dla tamtejszej gospodarki. Odczyt ten wpłynie na nastroje w końcówce europejskich notowań - do czasu jego publikacji, te powinny być wśród inwestorów pozytywne.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Krawczyński, TFI PZU, ISBnews

Polecane