GPW: próba pokonania 1200 pkt nie powiodła się

Sebastian Gawłowski
17-10-2001, 16:27

Środowa sesja miała upłynąć na zmaganiach z poziomem 1,2 tys. punktów. W poprzednich miesiącach, na tej wysokości skutecznie wyhamowane zostały przynajmniej cztery próby odreagowania bessy. Przekonujące pokonanie tego poziomu byłoby sygnałem, że odwilż na warszawskim rynku może mieć trwalszy charakter, a nie jedynie stanowić korektę długotrwałej dekoniunktury.

Imponujący start notowań sprawił, że wszelkie opory pękły jak bańka mydlana. Indeks największych spółek oddalił się od wspomnianej bariery nawet o 30 punktów i sygnalizował wejście w kolejną fazę wzrostów. Entuzjazm w Warszawie podbudowany został korzystną sytuacją na giełdach światowych, gdzie popyt koncentrował się na walorach technologicznych.

Wzrosty trwające od półtora tygodnia kusiły realizacją zysków. Znakomity początek handlu skłonił wielu inwestorów do zamknięcia pozycji. W rezultacie, w popołudniowej części sesji doszło do zniwelowania porannych zwyżek. Wartość wskaźnika blue chipów z powrotem znalazła się poniżej 1,2 tys. punktów. Realizacji zysków towarzyszyła znaczna aktywność handlujących. Obroty na całym rynku podliczono na 588 mln zł. Ostatecznie indeksy zamknęły się spadkami. Do ochłodzenia nastrojów przyczyniło się wychodzenie z rynku inwestorów spekulacyjnych, którzy w ostatnim czasie znacznie się obłowili. W trakcie sesji pojawiła się też informacja o planach emisji obligacji specjalnie dla funduszy emerytalnych.

Trwa załamanie na walorach outsiderów. Walory wrocławskiego dystrybutora STGroup ostatecznie pogrążyła informacja o złożeniu wniosku o upadłość spółki. Za jedną akcję płacono 0,4 zł. STGroup niedługo może podzielić los Polisy. Fatalnie zaprezentował się kolejny raz Stalexport, któremu grozi utrata koncesji na budowę autostrady.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: próba pokonania 1200 pkt nie powiodła się