GPW: Przed bykami stoi zadanie obrony piątkowych zdobyczy

(Artur Szymański)
06-06-2005, 09:37

Na początku pierwszej sesji tygodnia można się spodziewać lekkiego osłabienia. Inwestorom nie sprzyjają piątkowa strata indeksów w Ameryce jak również minusowe otwarcie sesji na giełdach zachodnioeuropejskich. Pocieszeniem jest jednak poranne umocnienie złotego.

Na początku pierwszej sesji tygodnia można się spodziewać lekkiego osłabienia. Inwestorom nie sprzyjają piątkowa strata indeksów w Ameryce jak również minusowe otwarcie sesji na giełdach zachodnioeuropejskich. Pocieszeniem jest jednak poranne umocnienie złotego.

Byki powinny się mocno zmobilizować jeśli nie chcą zacząć dnia poniżej osławionego poziomu 1930 pkt, który z takim trudem został pokonany na piątkowej sesji. Jest czego bronić, bo zapora ta dopiero za czwartym razem uległa presji kupujących. Piątkową sesję WIG20 zakończył 10 pkt wyżej.

Na poniedziałkowym otwarciu może nieco stracić jeśli pomocną dłoń cofnie rynek walutowy. Na razie jest nieźle, bo złoty zaczął dzień od umocnienia względem euro i dolara. Inwestorzy giełdowi bardzo często kierują się ruchami polskiej waluty, dlatego też korzystnym dla rynku akcji byłoby aby poranna tendencja utrzymała się przynajmniej do godziny 10.

Minusem z kolei dla posiadaczy akcji jest przebieg i zakończenie piątkowej sesji na Wall Street. Dow Jones zanotował 0,9-proc. spadek, natomiast Nasdaq zniżkował o 1,25 proc. Nie mogło być inaczej po znacznie gorszych od oczekiwań danych z rynku pracy. Trzeba jednak zauważyć, że w piątek po publikacji danych warszawscy inwestorzy wykazali się żelaznymi nerwami i utrzymali ceny akcji w ryzach.

To pokazało sporą odporność na niekorzystne wiadomości zza granicy i chęć utrzymania indeksu powyżej przebitego wcześniej oporu. Gorzej poszło graczom na rynku terminowym, futures na WIG20 zakończyły piątkową sesję na poziomie 1920 pkt. Ujemna baza z jednej strony obrazuje pesymizm obecny na rynku, z drugiej jednak strony – doświadczenie uczy, że im więcej na rynku pesymistów tym lepiej dla byków. Dzisiejsze otwarcie handlu kontraktami przyniosło spadek o 6 pkt. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / GPW: Przed bykami stoi zadanie obrony piątkowych zdobyczy