GPW przedstawi strategię, być może zmieni politykę dywidendową

Musimy znaleźć nowe źródła przychodów. Mamy już pomysły. Przygotowujemy strategię, którą przedstawimy jeszcze w tym półroczu – mówi Adam Maciejewski, prezes GPW.

Będą to nowe linie biznesowe, które w niewielkim tylko stopniu będą powiązane z dotychczasowymi. Chodzi o to, by zmniejszyć zależność wyników operatora od aktywności inwestorów i emitentów – spadek obrotów dał się Giełdzie mocno we znaki, bo przychody związane z rynkiem akcji (nie tylko prowizje, ale też np. sprzedaż informacji) mają około 60 proc. udział w strukturze przychodów grupy. GPW myśli m.in. o uruchomienie rynku rolno-spożywczego.

Adam Maciejewski, prezes GPW (Fot: Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu")
Zobacz więcej

Adam Maciejewski, prezes GPW (Fot: Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu")

Do końca roku gotowa będzie nie tylko nowa strategia. Możliwe, że Giełda zmieni politykę dywidendową, która zakłada wypłatę 30-50 proc. rocznego zysku jednostkowego.
- Będziemy o tym dyskutować. Jeśli zmienimy politykę dywidendową, to raczej na korzyść inwestorów – powiedział Adam Maciejewski.
Po pierwszym półroczu jednostkowy zysk netto wynosi prawie 70 mln zł, m.in. dzięki wysokiej dywidendzie z TGE (34 mln zł).

W II kwartale GPW zarobiła netto 16,9 mln zł, o 31 proc. mniej od średniej prognoz analityków, ankietowanych przez PAP i o 35 proc. mniej niż przed rokiem.Więcej>>

Inwestorzy są rozczarowani: w środę o godz. 15.23 kurs akcji spadał o 5,6 proc. do 36,80 zł.


 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW przedstawi strategię, być może zmieni politykę dywidendową